Práce bloggerky je takový fulltime job, kdy většinu času trávíte na macbooku nebo mobilu, ale přináší i jisté výhody. Dostanete se na místa, kam se jen tak někdo nepodívá a navíc se můžete o svoje zážitky podělit. To byl hlavní důvod založení našeho cestovního deníčku, ve kterém vám každá z nás představí několik destinací, které navštívila a třeba i vás navnadíme k výběru jedné ze zmíněných zemí k osobní návštěvě…

 • Nikol píše o Kalifornii, Srí Lance, Seychelách, Maledivách, Hawaii, Mauriciusu a Reunionu nebo Dubaii za jeden den.Také o zámořské lodi, která pluje z Miami přes Haity, Jamajku až do Mexika. A sepsala i plavbu po Evropských metropolích a to není zdaleka všechno…
 • Kris referuje o evropských party městech jako je Berlín, Amsterdam nebo Barcelona svýma očima. Nově také o Dubaji a Mexicu.
 • Míša napsala Mauricius a spolu s Nikol i Rakouské Alpy, přečíst si od ní můžete i o ostrově Ischia, NYC za 4 dny a brzy i o Mexiku.

BALI LOVER!

Bali miluju hned z několika důvodů. Jeden a ten nejdůležitější je, že se tam cítím šťastná a nic mě neser… To asi hovoří za vše. První moje cesta na Bali byla před třemi lety a minulý rok před Vánoci jsem neodolala a vrátila se tam. Měla jsem super průvodkyni Verču, která tam několik let žila, takže mi to dost ulehčilo můj pobyt, protože jsem věděla na první dobrou, kam vyrazit. To můžete i vy, poradím jak na to…

CESTA A POZNATKY PŘED CESTOU

image

 • Na to, abyste se tam dostali potřebujete skoro dvacet hodin svého drahoceného času. Bude to ale stát za to, to vám slibuju. Za mě doporučuji si zjistit vše ještě před cestou, opravdu vám to ulehčí čas, který tam můžete strávit objevováním krás ostrova.
 • Jak se tam nejlépe dostat? Nebudu psát, ať si letenku rezervujete rok dopředu, to je kravina. Zrovna na Bali je několikrát do roka hodně slev na letenky a dá se v klidu sehnat za 15-20 tis. Já ji pořídila od Emirates za 17.tis s jedním přestupem v Dubaji. Sice jsem měla osm hodin pauzu, ale právě v Dubaji na letišti jsem si našla za 1000 kč lounge, kde jsem měla po celou dobu možnost sprchy, jídla a pití a taky svůj gaučík. Paráda.
 • Ještě před cestou si vyhlídněte ubytko a lidi, kteří vám tam můžou pomoci , žíjí tam nebo tam strávili dost času.

image

 • Tady doporučuji Verču Dubovou, která na Bali ponajímá vilky a k tomu všemu pořádá i jógové pobyty. Je nejlepší a postará se. O vilkách napíšu ještě dál.
 • Vízum není třeba a očkování jsem taky nijak nehrotila a po celou dobu jsem neměla nejmenší problém.

POLOHA

image

 • Pokud jde o polohu, tak Bali není úplně mrňavej ostrov, jak se může zdát. Je tam několik různých částí a všude je to dalo by se říct jiné. Vidět byste měli všechny taje ostrova, ale za mě je nejlepší část zvaná BUKIT. Je to tam ještě nedotčené nebo rozhodně méňe než jinde a jsou tam nejkrásnější pláže.
 • Nejznámější pláž Kuta nestojí vůbec za návštěvu. Já jsem tam byla jednou za oba dva pobyty. Super je i Canggu, kde se vyřádí ti z vás, kteří milují kavárny zdravé restaurace, bary a víc nočního života. Na nákupy pak vyražte do Seminaku.
 • Vše má něco do sebe, vybrat si musíte podle toho, co čekáte. Já když se budu vracet, tak zase na Bukit.

image

 • A abych nezapomněla, kousek od Canggu postavila rodina Černých skvělou restauraci, kterou musíte opravdu navštívit. Vaří jim tam dokonce český šéfkuchař a jsou to samé vychytané pochoutky, takže doporučuji. Jmenuje se to Joshua Distric a když budete mít štěstí, ukáží vám i bydlení ve stylových kontejnerech.:)

UBYTOVÁNÍ

imageimageimage

 • Tak a hodně diskutovaná část je tu. Kde na Bali bydlet? Máte hned několik možností. Na Bali jsou sice hotely, ale za mě je nejlepší bydlet ve vlastních vilkách nebo surfhousech. Já vždy měla to štěstí a bydlela v krásné vile, kterou mi zařídila Veru a její BALI VILY.
 • Tentokrát jsem poznala vilku Stella, která má dvě ložnice s venkovní koupelnou, společnou místnost s kuchyní a velkou zahradu s teráskou a bazénem. Ideální pro dámskou jízdu, romantickou nebo rodinnou dovču.
 • Pláže jsme měly max dvacet minut jízdy na motorce a večer tam byl klídek neskutečnej. Fakt ráj.

imageimage

 • Poslední týden jsem poznala ještě další ubytko. Surf house Bali Bio Villas, který je také na Bukitu. Má několik pokojíků. Můžete bydlet ve dvou, ale dokonce i po čtyřech. K pokoji máte k dispozici zahradu s bazénem a samozřejmě kuchyň. 
 • Tohle ubytko je více živější, nemáte takové soukromí jako ve vilkách, ale zase máte kolem sebe nové lidi.
 • Já byla nadšená u obou typů bydlení, protože jsem pobyt měla pěkně rozmanitý.

JÓGA POBYTY/BĚH

image

 • Vždycky když někam frčím, tak cvičím každý den. Sluníčko mě dost nabíjí a pohyb v přírodě miluju. Tentokrát jsem měla štěstí, že Verča pořádala v tom samém termínu i jóga pobyt, který byl v další vile, kterou pronajímá. Jmenuje se Elsa a je kousek od pláže. Ve vile se dvakrát denně cvičila jóga a mělo to skvělou atmošku.

image

 • Jestli i vy chcete na nějaký takový pobyt, tak mrkněte na stránky Villa Resorts, kde najdete další pobyty.

image

 • Běhání na pláži je moje vášeň. Když máte krásné prostředí, tak výmluvy neexistují. Jen si na Bali musíte zjistit, kdy a kde je v danou dobu odliv a příliv. Ve vodě se neběhá nejlíp. My jezdily na pláž Jimbaran, která má 5km, takže dohromady si můžete naběhnout i deset km.

DOPRAVA A MÍSTNÍ MĚNA

image

 • Doprava, no tady je to trošku o hubu, ale dá se. Já se teda sama bala, takže jsem na motorce (jezdí na ní všichni) jezdila ve dvou. V ojedinělých případech i ve třech.:))) Auta na Bali jsou, takže kdo motorku nedá, může si půjčit auto nebo se dá zařídit řiďič. Co pro mě byla novinka? Na Bali začal frčet UBER. Jsou v začátcích a občas jme čekaly fakt dlouho, párkrát nás ani nenašli, takže je to jen pro trpělivé povahy. Navíc místní taxi dělají řidičům Uberu problémy, takže když jedete Uberem, tak na tajňáčku.
 • Co se týká cen, tak na Bali vyžijete s málem. Samozřejmě je to na vás, dá se tam za jídlo utratit jako u nás v lepších restauracích, ale také se v klidu najíte za 50-100 kč. Nejlepší je kompromis a střídat to.
 • Základní měnou je indonéská rupie. a pro představu 100.000 indonéských rupií je cca 200 CZK. Takže odeberete nuly a násobíte dvěma.

PLÁŽE

image

 • Pláží zde najdete nespočet. Můžete jet na pláž kde budete mít živo a spoustu lidí a různých vyžití, ale můžete jet i na pláž, kde nebude vůbec nikdo.
 • Pokud jde o Bali, tak na pláže skoro vždy vede trnitá cesta. Většnou musíte sejít a následně vyjít třeba sto schodů. Neznám ale větší krásu, než když jsem šla třeba na Bingin Beach poprvé a utevíral se mi krásný výhled. Bingin je jedna z mých oblíbených.

image

 • Dále doporučuji Balangan Beach, kde můžete v poklidu na smoothičku pozorovat surfaře. :)
 • A dalé musíte určítě jit na Dreamland, kde se ale moc dobře nenajíte a budou kolem vás milióny japonských turistů. Pláže je ale nádherná a vlny obří.

image

 • A kde si užijete samoty? Na Nyang Nyang nebo na Padang Padang.  Opravdu záleží na jakém místě se zrovna budete pohybovat, ale tyhle pláže stojí za to. 
 • Pak je tam ještě dost secret spotů, ale to vám poradí až tam, třeba Verča.:)

CO JÍST/PÍT?

imageimageimage

 • Jak už jsem psala, na Bali se dá najíst za 50kč, ale i za 300 kč. Opravdu je nejlepší to kombinovat. My každé ráno snídaly hlavně doma, protože jsme si na trhu vždy nakoupily hromady ovoce a zeleniny  (za pár korun, zde jsou ceny nesrovnatelný) a dělaly si soothíčka. Oběd byl buď v místním warungu -  což je tzv. místňácky bistro s indonéským jídlem nebo jsme si na Instagramu našly nějakou krásnou eco restauraci a jelo se na salátek. Místní jídlo je naprosto boží a určitě hledejte polévku Soto AYAM a klíčky s arašídovým sosem. Moje srdcovky.

image

 • Jestli chcete romantickou véču a skvělou rybu, tak doporučuji rybí restaurace na Binginu. Skvělé rybárničky najdete i na Jimbaranu, kde je večer na pláži jedna vedle druhé. Jo a také doporučuji rybí trh na konci pláže, kde si rybky a mořské plody nakoupíte a ugrilujete pak na baráku.

VÝLETY/UBUD

imageimageimage

 • Bali je strašně rozmanitej ostrov a je tam toho k vidění opravdu spousta. Já tentokrát byla na ostrovech Gili, o tom už jsem psala a článek najdete v našem travel deníčku. Z Gili naše kroky směřovaly do nejzelenějšího, magického, poklidného místa, do Ubudu. Ten kdo přijede na Bali, musí tohle místo navštívit. Stačí vám klidně den na to objet posvátné chrámy, obejít rýžová políčka a dát si dobré nejvíc zdravé jídlo nebo drink.

image

 • My tu strávily dva dny, protože jsme obhlížely místo na další jóga pobyt, který bude už teď v březnu. Bydlely jsme v krásném hotýlku Puri Gangga, kde jsme se cítily jako královny. Ráno jsme dokonce vstávaly v šest ráno a vydaly se na společnou ranní cestu rýžovými políčky a pak nás čekala tříchodová snídaně.
 • Jediné co bych téhle části ostrova vytkla je počasí. Prší tu o poznání častěji než jinde.

DALŠÍ JÓGOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ? SRÍ LANKA

image

 • A jaké bude další dobrodružství? Musíme říct, že se nám všem postupně plní naše sny a tento rok nás každou čeká spousta cest. Niky si část vybrala hned ze začátku roku a já se na to chystám teď. Čeká mě londýnský fashion week, Thajsko, Omán s holkama (TO BUDE JÍZDA) a ke konci března i Srí lanka. 
 • Jestli vás Srí lanka také láká, tak mám hned další tip. Playground pořádá hned dva yoga&surf pobyty právě na Srí lance. Mrkněte ZDE, najdete tam termíny a informace o celém pobytu.
 • P.S. já stíhám termín od 28.3-8.4, tak třeba se tam potkáme.:)

Tak já si myslím, že jsem popsala co se dalo. Chtěla jsem to maličko zkrátit, ale nechtěla jsem vás o nic ošidit.

A NAKONEC VELKÉÉ DÍKY VERČE A BALI-VILY. BYLO TO OPĚT SVĚTOVÝ!!!

KISS

M.

image

Už jsem pryč přes dva týdny a prostě to tu miluju. Žádné nervy, stres, úplná očista, zdravé jídlo, pití, super lidi, milion úsměvů, prostě ráj. Stále jsem někde v pohybu a posledních pět dní jsem strávila na výletech. První zastávka byl ostrov Gili a druhá můj oblíbený zelený Ubud. Dneska vám popíšu ostrov Gili.

 • Obě mé cesty byly tak trošku pracovní. S kamarádkou Verčou, která je už po druhé můj průvodce po Bali, jsme jely na obhlídku hotelů a ubytování, protože organizuje i jóga pobyty, právě tady v Indonésii. Pokud sháníte ubytování na Bali nebo privátní vilku, koukněte se na její stránky www.bali-vily.czO tom nejlepším ubytování vám napíšu příště, teď neco málo o Gili…
image

OBECNĚ:

Na Gili jsem se strašně těšila, protože miluju malé ostrůvky s azurovou vodou a potápěním. V překladu Gili Trawangan znamená VIDĚT JASNĚ, což krásně sedlo zejména pod vodou. Celkově má ostrov rozlohu 15km a na kole ho objedete za hodinku…s přestávkama :) Pokud jedete s kámoškou nebo máte rádi rušno, tak doporučuju určitě tenhle ostrov. Gili má pak ještě dva ostrůvky, které doporučuji spíše párům, které preferují klidnější pobyt. 

DOPRAVA:

Na Gili se dostanete buď letecky na ostrov Lombok a poté lodí na Gili nebo rovnou rychlou lodí z Bali. My jsme využily druhou možnost a vyzkoušely velkou loď tzv. speed boat, která nás vyšla v přepočtu na 900kč. Po zkušenosti z minula, kdy jsem jela malou loďkou na Lembongan, tohle byla stoprocentně lepší volba. Za prvé vůbec nešly cítit vlny, bylo tam dost místa a nikdo tam nezvracel :)))) Navíc nám dokonce pustili i film.:))

image

HOTEL:

Hotýlků máte po ostrově spoustu. Opět zase záleží, ale co chcete. Můžete být přímo u pláže nebo se projet na kole do vnitrozemí, kde uvidíte, jak žijí místní a hotýlky, zde bývají levnější. To preferuji i já. Náše bungalovy se jmenovaly Pantai Karang a doporučuji všem. Trochu mi to připomínalo Thajsko, i když tam jsem ještě nebyla.:)))

image

ZÁBAVA:

image
image
image
image
image
 • Na Gili je spousta možností zábavy. Nejhlavnější je ta, že si půjčíte kolo a objíždíte si ostrov. Seženete tu všude i veselé houbičky tzv. magic mushrooms, o kterých vám teda nenapíšu nic, protože do toho jsem se bála jít. Nuda já vím… Přes den je nejlepší šnorchlování nebo si půjčit stand up paddle board. Večer tu máte nespočet restaurací s živou hudbou, bary a hlavně od pěti jsou všude happy hour.:)
 • Všude kolem vás chodí kozy a já měla možnost je i krmit. Místních jsme se ptali jestli je využívají na mléko nebo sýr a to vůbec, mají je tu spíše jako mazlíčky.
 • A doporučuji si vyhradit čas na západy slunce, které tam stojí opravdu za to.

JÍDLO:

image
 • Jídla máte na výběr spoustu. Můžete si dát levné indonéské jídlo ve warungu (místní restaurace) nebo krásnou luxusní véču v romantické restauraci. Největší atrakce je tam jejich večerní market, kde mají spoustu ryb a plodů, ale i když je to lokální market, tak je to docela drahé, což mě samotnou překvapilo. Já si nejvíce pochutnala na papaya salátu, který se chci naučit, protože jsem si vypěstovala závislost na arašídové zálivce. MŇAM!!!!!

SHOOTING:

image
image
image
image

A nakonec pár fotek, které jsem nafotila pro mé oblíbené plavky Nunui Bali. Teď mají skvělou novou kolekci a pořídíte je na jejich webu ZDE nebo na www.spiritbeads.cz.

Pusa

M.

NEJLEPŠÍ EVENT ROKU 2016? SOLE DXB!

Navštívila jsem už několik desítek eventů za svůj blogerskej život, ale tenhle strčil levou zadní všechny ostatní do kapsy! 5. ročník SOLE DXB má přiblížit sneaker kulturu z Blízkého východu celému světu. V Dubaji jsem pochopila, že tohle místo na mapě není jen nablískané a luxusní destinace pro turisty, ale že pořadatelé chtějí všem ukázat i svou bohatou a krásnou historii tohoto města. 

Už od dob rozkvětu basketballové kultury v USA, která tuhle teniskovou mánii začala tvarovat do dnešní podoby a sneakers se staly během pár let sběratelským kultem, je tento event skvělým příkladem toho, kterým směrem se to vše ubírá. 

Vůbec by mě nenapadlo, že když jsem se od svých pěti do cca dvaceti let věnovala celkem dost intenzivně hraní basketballu ( tréninky 4x týdně, o víkendu 2 zápasy, v létě nekonečně moc hodin strávených na kurtu a soustředěních), sledovala s tátou doma zápasy Chicago Bulls, milovala film Space Jam, že se takhle krásně uzavře kruh a já si diky Nike potřesu rukou s legendou NBA Scottie Pippenem! Ještě teď jsem z toho hotová a dlouho budu.

imageimage

DEN JEDNA.

Hned po příletu do Dubaje nás samozřejmě čekal dost bohatý a zajímavý program. Mohli jsme se díky novinářské akreditaci podívat do areálu v Dubai Design District už den předem, kde jsem si poslechla hodně zajímavý a inspirativní příběhy od Bobbita Garcii - dj, bboy a streeball player, který zažil právě ten zrod celé této kultury a mluvil o tom, jaké to je vyrůstat v mece basketballu - Harlemu, NYC s nejlepšími hráči NBA, kteří dostali basketballovou módu přirozenou cestou do ulic a začali je kopírovat hip hopeři a později celý svět. Sepsal o tom i 300 stránkovou knihu „Where’d You Get Those? – New York City’s Sneaker Culture 1960-1987”.

Druhým vypravěčem byl designový ředitel a vizionář a společnosti Nike Aaron Cooper, který vytváří novou image Sereně Williams nebo spolupracuje se Scottie Pippenem, pro kterého navrhl za těch 20 let kolaborace několik párů bot inspirované jeho osobním životem. Sám ale vlastní jen malý počet sneakers a na otázku, jestli on sám se věnuje sbírání tenisek, jen s úsměvem odpověděl, že rozhodně ne. Kovářova kobyla….

imageimage

Mohli jsme se také seznámit s úplně fresh kolekcí 12 soles, která definuje minulost, přítomnost a budoucnost basketballového prostředí. Celý to vyleze oficiálně na povrch do prodeje 03. 12. v Nike Soho store na Brodwayi.  Hodně povedený. My jsme byli hotový hlavně z těch kotníčkových samozřejmě.

imageimageimage

Večer nás čekala večeře v dubajské čtvrti Creekside a další rozhovory se zakladatelem Sole DXB a bratry, kteří píšou o arabské kultuře ve svém urban magazínu Brownbook. Objevil se tam i 14ti letý populární sběratel tenisek Rashid Belhasa aka Money kicks, který má doma přes 200 párů ikonických tenisek a je známý po celém světě. 

imageimageimage

DEN DVA.

Na druhý den jsem myslela, že ani nedospím. Jak už jsem zmiňovala na začátku, na programu byl po ránu Scottie Pippen, který byl během rozhovoru hodně pokorný a nijak zlášť se nevytahoval. Mluvily za něj jeho činy. Brunch probíhal v co-working kancelářích Nike, které byly vyrobené v 3D tiskárně. 

imageimage

Pak rychlá převlíkačka a jelo se na legendární kurt Satwa, kde jsme si dali lehký trénik s místním týmem a samozřejmě i hru 5 na 5. Trochu jsem oprášila svý skills a divila jsem se, protože to i po těch letech nebylo vůbec špatný. Dva body z pěti, z toho jeden vítěznej mi trochu zvedly seběvědomí a asi si v létě budu chodit zaházet. Moje fotka dokonce vyšla i v místním tisku. :D Boooooyah.

imageimageimage

Mezitím byl opodál Sole DXB v plným nasazení, takže nebyl čas skoro ani na sprchu a jelo se rovnou do nově postavené čtvrti Dubai Design District. Dlouho jsem neviděla takhle dobře zorganizovaný event a hlavně tam bylo čisto i ve 12 večer po akci. Moje bílý Air Force 1 vyrobený v limitovaném počtu 200 kusů přímo pro tuhle akci byly po celém dni dokonale čistý, že jsem v nich mohla skákat na pokoji po posteli a vůbec by mě to nesralo. 

imageimageimage

Každá značka dala do vlastní prezentace maximum a jejich showroomy nabízely to nejvíc hot zboží. Stylový lidi se valili proudem dovnitř a po prvním dni dokonce jeden stánek vyhlásil Sold Out stav, posprejoval černou barvou komplet celej showroom, sbalil ramínka a šel si užívat afterparty. Slušný skóre.

Za dva dny se tam vystřídalo kolem 13.000 návštěvníků, během dne probíhaly našlapaný párty, na které byl speciální vstup, večer to na stagi dunělo grime beaty z UK a jen o fous jsme propásly našeho oblíbence Skeptu, který vystupoval v den našeho odjezdu. :( Velká škoda, ale naštěstí jsem ho letos slyšela v Meet Factory! Jen podotýkám, že na první ročník přislo cca 300 lidí. 

SEE MY OUTFITS!

Jela jsem do Dubaje dobře připravená a nenechala nic náhodě, co se outfitů týká. Lukáš Krnáč - mladej a vyhraněnej návrhář ze Slovenska, který dokonale vystihl mou představu stylingu, v rámci tohoto eventu mi sebou půjčil dva modely a skvěle jsme se trefili do atmosféry celé akce. Prostě jsem udělala dojem a fotky mluví za vše! Díky moc. Sportovní a pohodlné verze byly samozřejmě od Nike <3 

Outfit photos by Gnosis Snop.

image

 • Kašmírový, prodoužený top s průhlednou aplikací na zádech. Ne, nebylo mi v tom vedro!

imageimage

 • Hodně kreativní počin v podobě vesty s potiskem fotbalového hřiště! Hodně velkej kontrast oproti ostatním outfitům na eventu. Milovala jsem ty pohledy tam! A Mates ukradl župan z hotelu, love it! 

Společnost mi celou dobu dělali kluci z online urban magazínu banger.cz Tomáš Snop a Matěj Kačírek. Pokud máte chuť a chcete si o akci z 1. dne přečíst i něco jejich očima, tak klikněte ZDE! Brzo vyjde i druhý díl.

image


SLOVNÍČEK POJMŮ!

SNEAKERHEAD : milovník a sběratel tenisek na plný úvazek.

YALA : arabsky Let’s go! Slovo, který zní. Hlavně v podání taxikářů v největší dopravní špičce.

FLEXIT : vytahovat se s něčím. To mám od kluků z bngr! :)))

GAME CHANGER : faktor, který mění stávající situaci svou nezaměnitelností a jedinečností. (nový model tenisek, hudební track, nová kolekce oblečení…)

A - KEED : arabsky FOR SURE!

KHALI WALI : arabsky whatever.

A sleduj video report od jedoho z instagramistů, co jsem náhodně našla YT, ať si to umíš živě představit.Díky za dočtení až sem. 
Kiss, Kris

 • kredit / fotky Olympus pen E - PL8 mýma očima + 
 • fotky z kurtů a tiskovek by Dave Komínek, žijící v Dubaji. good job!
 • fotky outfitů Gnosis Snop!

image

——————————————————————————–

POHÁDKOVÁ DOVOLENÁ V ATLANTIS THE PALM, DUBAI!

Naše první pořádná společná dovolená a rovnou v Dubaji. Kde taky jinde! Když jsme si před 3 rokama zakládaly blog, náš takový podtitul byl, že jsme v podstatě Sex ve městě, jen s tím rozdílem, že nebydlíme na Manhatanu, ale v nádherný Praze. A místo do Abu Dhabi jsme dostaly pozvánku do nejluxusnějšího hotelu v Dubaji, přímo na chvostu uměle vytvořeného ostrova ve tvaru palmy. Trochu nám při zjištění, že letíme s Fly Dubai Business třídou právě do této destinace spadla brada a během chvíle jsme dostaly záchvat paniky, co na sebe.

Nemohly jsme si pro odlet vybrat lepší termín. V Praze akorát zkončilo léto, teploty padly na 18 stupňů, začalo přšet a v Dubaji padaly teplotní rekordy. Větší facku po výlezu z letiště jsme dostat nemohly. Jak když se zavřete do sauny. 40ky teploty i večer, dusno, že se nedá skoro dýchat, ale skokem jsme se zavřely do auta s klimatizací a vychutnaly si spanilou večerní jízdu s WIFINOU přes celé město směr Atlantis. Podotýkáme, že jsme ani jednou neodbočily. Prostě jedete 30 minut skrz Dubai bez jediné zatáčky. Všude to vypadá, že to před minutou dostavěli a když míjíte Burj Khalifu, tak nevěříte vlastním očím. Nádhera.

Na pokoji na nás čekalo červený víno na přivítanou, čerstvé ovoce, samý “yes, madam” - “of course, madam” a neskutečný výhled na celé město. Nechceme se už chvástat a provokovat vás, ale tyhle dovolený se nedějou moc často, takže tady to máte černý na bílým.

DAY I.

Hned po probuzení nás čekal celkem nabitý program. Kromě toho, že jsme nemohly dospat a těšily se hlavně na snídani, která stála za to a talíř plný humusu, sushi, vajíček, čerstvého chleba, zeleniny, uzeného lososa a ovoce jste určitě viděli u nás v Instastories. S plným žaludkem jsme si vzaly odvoz směr Dolphin Bay, kde Míša s Nikol měly domluvené plavání s delfínama. Týna s tímhle nesouhlasí, proto si našla lepší zábavu. Lehla si na lehátko, otočila si ho směr slunce, nasadila sluchátka a na hodinku si dala relax! Tak jak se to na dovolených dělá. :)

Kolem 1 hodiny jsme měly rezervaci do restaurace Nasimi, kde si teda dali extra záležet a připravili nám 3. chodové menu. Míša s Nikol milují mořské plody a na rozpálené plotýnce nám šéfkuchař připravil různé druhy ryb, krevety, humra a kalamáry s lanýžovou omáčkou, ústřice zapečené se sýrem a hranolky. Mňááám. To se fakt povedlo. 

S nacpaným břichem a pocitem, že jsme aspoň chvíli pod klimatizací, jsme si daly ještě kafíčko, klídeček a snažily se zjistit, co je dalšího v plánu. Jenže! Než dojdete z jednoho konce hotelu na druhý, tak je hodina pryč a v nohách máte několik kiláků. Strašně jsme chtěly stihnout Aquapark, který je přešně na druhý straně, že než jsme si došly na pokoj pro plavky, nahrály fotky na všechny Instagramy, zavolaly svýmu klukovi, osvěžily se z tý dlouhý cesty, tak na místě zjistíme, že za 20 minut zavíííííraj? V 6 hodin v Dubaji totiž pomalu zachází slunce a pak už není jiná možnost, než jít k bazénu a na večeři! :D Proč ne.

DAY II.

Druhý den nás čekala návštěva Spa a masáží, který teda byly dokonalý a po procedůře jsme se samy sobě svěřily, že jsme každá v posledních minutách na lehátku totálně vytuhly. Masáž krku a hlavy, po tom, co jsme měly namasírovaný i zbytek těla je prostě nej. Musíme si na ní zajít i tady. Mohly jsme jít i do fitka, ale na to nějak nezbyl čas.

Oběd proběhl v další z dokonalých restaurací, tentokrát se pyšnila sestaveným meníčkem od nejznámějšího kuchaře planety Gordona Ramsayho! Je to nejnovější restaurace v celém paláci zařízená v americkém stylu s Brooklinským nádechem a líbila se nám ze všech úplně nejvíc.  Kdyby jste měli cestu kolem, tak určitě doporučujeme! :) Po té vší pompéznosti a lehké kýčovitosti byla tahle restaurace příjemnou změnou.

2. den a druhý pokus na Aquapark. Nenechaly jsme nic náhodě a zašly tam hned po obědě. Dost jsme se tam těšily, protože to vypadalo na pořádnou srandu a my už potřebovaly nějakou akčnější aktivitu. Dopadlo to tak, že jsme si  každá sedly do nafukovacího kruhu, daly si 10s divokou řeku a pak už nás jen mini proud protáhl zbytkem aquaparku. Je to dokonce vymyšlený tak, že z toho kruhu nemusíte vůbec vylézt a jen se vezete. Rukama si můžete pomoct a zatočit na rampu, která vás vyveze na nejvyšší bod celého parku, kde si můžete vybrat ze tří tobogánů. No spíš tunelů. Haha, fakt skvělá projížďka ve tmě, když můžete mít výhled na celou Dubail. Ale v pohodě. A podotýkáme, že jsme pořád v pozici ležmo, vtěsnaný do toho kruhu. Opravdu zábava pro adrenalinu-chtivý a znuděný Pražačky! :D 

Zpět na pokoj trochu učesat a namalovat a čekala nás večeře v dalších z luxusních restaurací, tentokrát “pod mořskou hladinou”, kde jsme se pomalu loučily s tímto pohádkovým výletem, který stál sice za to a posloužil jako skvělej teambuilding. 

Možná se tam někdy vrátíme, až na starý kolena nebudeme vědět co s prachama, nebudeme mít tolik energie a ještě hodně rády využijeme skvělej servis masérek a tobogány pro nemohoucí. 

Sláva nazdar výletu. 

Kiss, vaše Bloges Robes*

————————————————————————————————-

BURNING MAN vol.II

Opět sedím v letadle, tentokrát směr Dubaj, kam letíme s holkama na pár dní na “pracovní dovolenou”. Vlastně - z pouště do pouště. S tím rozdílem, že Arabský emiráty nejsou rozhodně americká Nevada, takže mě čeká úplně jinej druh zábavy, než jsem zažila začátkem měsíce v Black Rock City. 

image

Ještě pořád mě neopřešel ten dráždivěj kašel, co jsem si sebou přivezla, takže děsím všechny lidi v letadle, ale sedím snad poprvé na sedadle 1A, takže no one carres. Za ten týden, co jsem byla v Praze jsme dostala nesčetně dotazů na téma BM a rozhodla jsem se, ve volný chvilce, kdesi nad Irakem, odpovědět alespoň na ty nejčastější dotazy.

TAK CO, JAKÝ TO VLASTNĚ BYLO?

Většinou jsem odpovídala jen s tajemným úsměvem a mírným kýváním hlavy, protože ve skutečnosti, to bylo něco nepopsatelnýho. Jen težko zachytíte atmosféru, zvuk, vůni nebo dokonce pocit štěstí na fotku nebo video a to jsem sebou měl dva skvělý český fotografy. Když jste součástí komunity, kde je 70.000 lidí z celého světa, a kde nepotřebujete peníze, internet ani auto, tak cítíte určitou svobodu, která se prostě dá jen těžko popsat slovy. 

image

Je to neuvěřitelně návykové a zároveň motivující. Uvědomíte si, že jste na místě, které připomíná svým povrchem měsíc a že je kolem vás jen samá pozitivní energie. Většina účastníků maká celý rok, aby si mohla užít jeden týden v roce naplno. A že si to fakt užije!

KDO TAM JEZDÍ?

Chodily mi zprávy ať se vyfotim s Katy Perry nebo Jaredem Letem a loni jsem na párty dokonce potkala topmodelku Caru Delevigbne osobně, ale o tom BM neni. Dlouhých 30 let se lidi sjíždí lz celé planety na jedno konkrétní místo, kde se alespoň na chvilku zbaví materiálních statků a totálně si vyčistí hlavu. Místo podání ruky vás při seznámení obejmou, máte svoje Playa names (já byla “czech dumplinks”:) a hlavně máte u sebe hrníček do kterého si necháváte nalévat různé drinky od kolem(je)doucích a vy jim naoplátku dáte něco svýho. Může to být náramek, samolepka, dokonce jsme dostala prstýnek z 3D tiskárny.

imageimage

My jsme rodávaly opět lízátka (letos jsme měly speciální karamelový s retro nápisem Sugar Daddy:) a panáky Jagrmaistra. Potkáte tu většinou lidi mezi 25-35 lety, co dělají v úspěšných firmách, kreativních oborech nebo jsou umělci a z velké části dokonce ajťáci ze Silicon Valley. Je to směs “bohatých” lidí, kteří utratí peníze za to, aby nabyli bohatství v sobě samotných. Vím, zní to možná jako kliše, ale můžu potvrdit, že to vážně funguje. Já sama jsem za celý tento 10ti denní výlet utratila přes 60.tisíc a mohla jsem být za to měsíc na Hawaii, ale vybrala jsme si místo toho týden v poušti a nelituju ani jediného dolaru.

JAK SE TAM DOSTAT?

Takhle. Jenom vůbec dostat se na místo činu stojí spoooustu úsilí a energie. Letěli jsme proto s fotografem Markem Musilem o dva dny dříve přes NY do San Franciska, abychom si srovnali časový posun, pronajali si velké auto a spolu s Natálií, která přiletěla z LA, jsem vyrazili směr Sakramento, přes Lake Tahoe až do Rena, kde jsme dali poslední sbohem civilizaci, hezkou koupelnou, teplou snídaní a hlavně “čistým vzduchem. Když nechcete jet autem, tak můžete dokonce letět letadlem, ale to už nezažijete tu super atmošku, když čekáte ve frontu několik hodin a z okolních aut vám nosí drinky, ovoce, cigarety, dárky a další zásoby…

image

CO MUSÍTE MÍT SEBOU?

Musíte nakoupit zásoby, které dost striktně kontolují hned při příjezdu. Pokud nemáte klimatizovaný karavan, tak si musíte pořídit stan, spacák, nafukovací matraci apod. Tohle všechno včetně jídla na týden jsme si koupily ve Wallmartu v Renu, kde už to mli dost vyprodaný a s plným autem jsme se rychlostí 10mil/h posouvali pomalu v koloně až do centra dění. A to jsme tam jeli až v 4 den konání. Tedy v úterý.

image

KDE SE TAM BYDLÍ A KOLIK TO CELÉ STOJÍ?

Lístek je v předprodeji za 400$ a protože jsme neměli to štěstí ho získat už v únoru, tak jsme měli fakt hroznou radost, že nám je sehnal za stejnou cenu majiteli kempu, pro který jsme loni nafotily s Naty super fotky a nemusely jsme tak platit dalších 400$ za “ubytování”, resp. místo v kempu pod plachtou, včetně společné večeře. 

Pravidlem totiž je, že když jste součástí kempu tam v něm musíte i pracovat. Třeba umývat nádobí, starat se o instalaci nebo stage, kterou váš kemp vystavuje a nebo opravovat kola jako u nás v Playa Bike Repair. Lidi v kempu měli rozdělelné šichty (i holky) a pracovali na směny pár hodin denně a pak se šli vesele bavit. Takový jsou pravidla. Zní to asi divně, že za to musíte ještě platit, ale o tom to celé je. Pomáhat druhým, bezprizorně. 

image

CO MŮŽEŠ VIDĚT/ZAŽÍT ?

Po dostavení stanu, se kterým nám ochotně pomohli lidi z kempu, jsme ihned vyrazily na západ slunce a do víru dění. Vzaly jsme si v kempu kola, brejle a šátky na ochranu před písečnou bouří, která ke konci dne většinou ustupovala, ale stejně vás mohla kdykoliv přepadnout. Slunce akorát zašlo za horu a pomalu se rozsvicela celá ta paráda. Kolem vás projížděly šílený alegorický vozy ve tvaru zubní protézy, měděného draka, co chrlil oheň nebo prostě jenom golfový autíčko s barem na kterém jelo třeba 10lidí a zpívali nebo tancovali. Připadala jsem si jak Alice in Wonderland!

imageimage


Málem jsem po roce zapoměla, jak obrovskej prostor to vlastně je. Z naší 9.h jsme jeli na koncert Skrillexe až na 2h skoro hodinu a půl na kole. Stavili jsme se totiž ještě uprostřed omrknout dřevěnou sochu samotného “Burning mana”. Letošní téma byl DA VINCI a tak byl i muž ve tvaru jeho nejznámějšího díla.

INSTALACE / UPALOVÁNÍ

Každý večer po západu nebo při východu slunce probíhalo rituální upalování různých objektů. Mě osobně nejvíc zaujaly hořící pyramidy, na které jsme si s Natálií přivstaly ve 4:30 ráno a bylo to natolik emotivní, že jsme o tom musely přemýšlet celý den. Dokonce jsme viděli zajímavý přírodní úkaz - tornáda, která se tvořila z dýmu a písku ustupovala daleko do pouště.

image

Některé instalace se od minulého roku oopakovali, ale některé mi doslova otevřeli pusu. Třeba obrovský gramofon nebo medúza uprostřed pouště, velký hashtag nebo zásuvka jako symbol neustálého nabíjení telefonů. V noci navíc vypadalo všechno jako jedno velký Las Vegas, s rozsvíceným ruským kolem, skateparkem, houpačkama a vy jste si mohli všechno vyzkoušet!

image

JAK DLOUHO JSME TAM BYLI?

BM tvrá přesně týden a my jsme záměrně zůstali až do pondělí, abychom viděli nejemotivnější upalování “tempelu”, kam lidi po celou dobu vkládali svoje smuteční vzkazy, fotky zesnulých, osobní věci apod, takže se z toho stalo jedno velké pietní msto, kde tisíce lidí sedělo v kruhu (za účasti hasičů a rengerů - no prostě fkn Mérika:) a plakali a loučili se. Spousta z nich tvrdila, že je tohle pro ně vlastně takový Nový rok, nový začátek.  Zajímavé.

image

HYGIENA

Ok, nejčastější dotaz všech holek :) V našem kempu jsme měli v tracku sprchy, ale protože bylo jen omezené množství vody, tak se muselo šetřit. No jako mejt si vlasy stejně nemělo cenu, když byly pořád jak od suchého šamponu z toho dustu, ale vlhčený ubrousek byl prostě náš nejlepší kámoš. 

Občas jsme ani neveděli jestli je východ slunce nebo západ. Zapomenete sledovat čas, takže jsme si zuby čistily vedle stanu klidně i 3x denně a někdy zas vůbec :) A to jsme nebyli na drogách. Takže se nabízí odpovědět na poslední kladenou otázku. 

CO DROGY?

To je velmi zajímavé téma. Stejně jako dostáváte různé drinky, alkohol, cigarety, tak můžete jednoduše sehnat i měkké (přírodní) drogy jako hulení, houby nebo nebo různé psychadelické drogy, LSD, extázy a asi i něco tvrdšího. S tím, ale osobní zkušenost nemám. Kdo mě totiž zná tak ví, že za svojí hyperaktivitu vděčím matce (přírodě) a tak nepotřebuji žádně stimulanty dobré nálady ani energie. Spíš volím utlumovače a užívám se už tak šílené prostředí po svém. Nejvíc poptávanou drogou bylo paradoxně kafe a to také bylo to jediné, co jste si mohli za 3$ uprostřed na “hlavním náměstí” koupit. A že tam byla pořád fronta! Naštěstí jste se během řekání mohli nechat třeba pomalovat apod.

image

WORKSHOPY

Při vstupu dostanete jakousi “bibli” ve které je přes 500 stran a vy si můžete vybrat jaký program probíhá kde. Meditace, rozhovor s CEO MTV nebo workshopy na téma umělá inteligence, vyjednávání ve vztahu nebo tantrické masáže. Děje se toho přes den tolik, že jsem sotva stihla někam dojet, kde mě pak zaujalo něco dalšího (třeba natoční videa v indiánském týpí, které vám pošlou za půlroku:) a tak jsem samozřejmě nestihla vyzkoušet všechno, ale musím říct, že třeba přednášky na téma černé díry a vesmír mě zaujaly natolik, že jsem si dokonce psala poznámky :) Třeba o tom někdy napíšu článek…

image

Uff, zatím tolik na téma hořícího muže… už pomalu přistáváme tak doufám, že jsem vám pomohla zodpovědět na otázky, které vás ohledně tohoto tématu zajímali a že budeme mít štěstí a seženete lístky a užijete si tento unikatní “festival” po svém. Ať už pojedete za hudbou, vizuální stránkou, vyčištním hlavy, vzděláním se, poznání nových lidí nebo je váš důvody jakýkoliv určitě do toho jděte. Tahle investice se totiž vážně vyplatí! 

Vaše Nik

MEXIKO  

SWEET MEXIKO / MY ROADTRIP

Nejraději píšu články o cestování, když už jsem zase jinde. Zrovna jsem na Bali v houpací síti a vzpomínám na Mexiko a Tulum, který mi to tady hodně připomíná. V Mexiku jsem byla v červenci a vyjela jsem tam s kamarádkou z NYC. Vzaly jsme to trošku akčně, takže jsme si udělaly i menší roadtrip. Kde všude jsem byla, co doporučuji, jak je to tam drahé a kde se sehnat dobré ubytko? Čtěte dál…

P.S. Vím, že mi to trochu trvalo, než jsem toto sepsala, ale na druhou stranu, teď je v Mexiku hlavní sezóna, takže aktuálnost článek neztrácí.:)

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

image

CESTA:

 • Hodně z vás bude zajímat, jak a za kolik se tam dostanete. Pokud jde o letenky, tak se to dá zvládnout za levno. Na různých portálech např. www.jaknaletenky.cz se dá sehnat let Praha - Cancun okolo 12 tisíc. Stačí to sledovat a vyčkávat. Moje letenka byla trošku dražší, protože jsem nejdříve letěla NYC a pak s American Airlines linkama do Mexika. Možná je i tohle varianta, jak ušetřit.

image

UBYTOVÁNÍ:

 • Co se týká ubytování, tak máte několik variant. Místní eco hotýlky přímo na pláži jsou sice nádherný a mají neskutečnou atmosféru, ale připlatíte si. Já doporučuji airbnb.cz, kde jsem sehnala super nový hotýlek Casa Tulum za super cenu.Zrovna ho tehdy dostavěli a cena byla ještě nižší, než je teď, ale je tam klídek, čisto, máte bazén a dodělává se místnost na jógu a bárek. Záleží co přesně chcete a s kým jedete.:)
 • Jediné co bych našemu ubytování vytkla byla lokace, protože nám to na pláž na kole trvalo 40 minut. Mě osobně to vyhovovalo, pohyb mám ráda a alespoň jsem viděla okolí.

image

AUTO:

 • Pokud jde o přepravu, tak jsme si půjčily auto, se kterým jsme se přepravily i z letiště do Tulumu. Auto stojí okolo 400-500 kč na den a samozřejmě musíte složit zálohu,kterou vám po vrácení vrátí, ta je v přepočtu okolo deseti tisíc.

CENY:

image

 • Ceny v Mexiku jsou různé, na ulici koupíte taco za dvacku, ale u pláže je to zase dražší. My to střídaly a hodně jedly avokádo a pily smoothie. Když mám zhodnotit ceny celkově, tak bych to přirovnala k cenám v Čechách. Navíc mexické peso je hodnotou skoro jako koruna, takže se tam dá super orientovat.

imageimage

 • Tulum bych popsala jedním slovem ráj na zemi. Krásné dlouhé azurové pláže, kterých se nemůžete nabažit. Za mě jedny z nejkrásnějších, které jsem viděla. Já osobně miluju dlouhé pláže, které vám přijdou, že nekončí. 
 • Od letiště tam dojedete za necelé dvě hodinky a centrum vás nijak neoslní, ale hned jak dojedete k pobřeží, tak se vám otevře neskutečný výhled.
 • Většinou se po Tulumu jezdí na kole a večer taxík nebo půjčené auto. Taxík vás vyjde na 150kč skoro všude.

imageimageimage

PLÁŽE:

 • Jak už jsem psala, pláže neskutečné. Můžete se vydat na dvě strany. Když dojedete ke kruháku a dáte se doleva, tak najdete spíše tižší pláž a místní lidi. Nedá se tam nic moc koupit, takže doporučuji vše s sebou.
 • Když se vydáte na stranu druhou, máte hodně možností, po cestě potkáte místní stánky s jídlem nebo krásné restaurace, kavárničky a bary. Tuhle stranu jsem měla radši, ale klídek je občas taky potřeba.

imageimageimage

JÍDLO A RESTAURACE:

 • Restaurací máte na výběr nespočet. V Tulumu se jede hodně eco, vegan a superfood styl. Mě se strašně líbilo v Be Tulum, Villa Pescadores, Ahau Tulum, Posada Margarita nebo v nově otevřené restauraci v centru Burrito Amor,kam jsme chodily každý den na snídani. Moje oblíbená byla vajíčka s kaktusem a ledová káva s kokosovým mlékem.

imageimage

TIPY V OKOLÍ:

Určitě vyjeďte na pyramidy v Cobé, je to asi 40 minut od Tulumu. V okolí Tulumu a celkově v Mexiku najdete tzv. cenotes (jeskyně) a jezírka. Stačí si vybrat ty nejbližší a poptat se místních, které vám doporučují. Ceny se pohybují okolo 200 kč.

image

Po Tulumu jsme se rozhodly vyjet na týdenní roadtrip. Zabalily jsme si igelitku věcí, takže takové ty klasické češky a jelo se. První zastávka byla ve městě Valladolid - Izmal - Merida - Uxmal - Tulum.

image

 • Valladolid byl pro mě dechberoucí a okouzlující místo. Přijely jsme ze západem slunce, který hrál neskutečnými barvami. Městečko je to maličké, ale jeho energie je strhující. Je to jedno z mých nejoblíbenějších míst. Když jsme při západu slunce omrkávaly jejich kostel, tak se nám nad hlavou prohnalo hejno ptáků, které přineslo déšť a duhu, hned potom začla mše a celkově na tenhle zážitek nezapomenu. Boží!

imageimage

 • Izmal je maličkaté městečko, které má snad jen náměstí a jedno hřiště, kde se dělají slavnostní večery pro místní. Je kousek od Meridy, kam jsme vyrazily hned poté, takže jsme ho omrkly jen večer, daly si místní taco a drink. Ráno jsem si přivstala a šla se projít kolem. Hned jsem narazila na místní kavárničku, která byla takový splněný sen dvou pánů. Strávila jsem tam asi tři hodiny a povídala si s nima. Pochopila jsem tam, že každý sen jde splnit, jen se musíme trochu snažit.

imageimageimageimageimage

 • Merida bylo největší město ze všech a taky to šlo znát. Uvítala nás dvouhodinová kolona, takže jsme se tam vyloženě těšily.:) Neměly jsme zařízené ubytování, takže to trochu trvalo. Merida je prý jedno z nejbezpečnějších měst, ale v několika hotelech měly na pokojích ceduli s nápisem : HLAVNĚ SE ZAMYKEJTE!:))) To nám moc odvahy nedodalo.
 • Každopádně večer se náš příjezd oslavil Margaritou a zrovna byla opět slavnost, takže po celém městě byl program, umělci a světelná show.
 • Za mě doporučuji navštívit, když budete mít cestu kolem.:)

imageimageimageimage

 • Uxmal bylo zaručeně jedno z nejzajmavějších a nejtajemnějších míst a taky poslední zastávka našeho tripu před návratem do Tulumu. Můžu říct, že mě tohle místo opravdu dostalo,opravdu neskutečné. Po pravdě nechápu, proč není v divech světa. 
 • Ruiny tohoto velkého a kulturně významného mayského města jsem viděla v noci i ve dne a doporučuji to všem.

Tak a to je ode mě všechno, snad vás to navnadilo a vaše další cesta bude směřovat právě do Mexika.

Příště se těšte na článek o Bali.

PUSA

M.

NYC BY MÍŠA

Jak jsem proběhla NYC za 4 dny.

Čtyři dny, skoro 45 uchozených km, 30 stupňů a jeden konečně splněnej sen. Takhle bych ve zkratce popsala první zastávku svého prazdninového tripu. Do Mexika jsem mohla sice letět přímo, ale já si chtěla konečně ze seznamu odškrtnout jedno z přání, co bych chtěla stihnout do 30-ti. Sice už jsem pár měsíců po, ale lepší pozdě, než nikdy… :)

 • Hned po příletu jsem se rozhodla, že si nevezmu taxík, ale pojedu pěkně vlakem, abych si to užila hned od začátku a šetřila na nákupy.:) I přes popis, jak a kam a kde mám přestoupit, který jsem dostala od kámošky Terky jsem se jednou úspěšně ztratila, ale nakonec dojela do Brooklynu, kde jsem i bydlela a za mě je to ta nejlepší část. Zrovna tam jsem potkala nejvíc stylový lidi a našla super krámy a celkově jsem se tam cítila nejlépe.

 • Pokud hledáte nějaké tipy v Brooklynu, tak zajděte určitě na Drigg st. nebo Bedford st. a nezapomeňte prozkoumat i postranní uličky, kde jsem já našla spoustu vintage obchůdků, jako je například Awoke Vintage.

 • Pokud milujete šperky a hlavně minimalistické prstýnky, tak jděte třeba do obchodu Catbird, který najdete také na Bedford st. a hlavně si po cestě nezapomeňte dát smoothie nebo juice shot v Juice Generation. 

 

I AM HUNGRY!!!!

 • Co se týká jídla, tak jsem toho nestihla obejít moc, ale tam kam jsem dorazila, tak jsem si vždy pochutnala. Pokud jde o snídaně, tak doporučuji třeba Mogador Cafe, kde mají nejelpší vajíčka, já si oblíbila marocké s hummusem.

 •  Krásná byla i malá kavárna House of Small Wonder, kde jsem si dala avokádové tousty. Doporučuji tam zajít i na brunch.

 • Dalším skvělým spotem byla restaurace The Butchers Daughter v Sohu. Tam zajděte určitě je to tam opravdu kouzelné a ikdyž mají hodně zdravé meníčko, tak si pochutnáte. Je to tam trochu dražší (jako vlastně všechno v NYC), ale stojí to za to.

CENTRAL PARK, 5TH AVENUE, TIME SQUARE, CHEALSE HIGHLINE 

 • Když máte málo času, ale chcete stihnout a vidět všechno, tak se to fakt dá. První den jsem totiž vyšvihla procházku, která vedla od Central parku, po 5th avenue, přes Brodway až na Chelsea highline. Nemusím vám asi ani říkat, že večer jsem odpadla a spala deset hodin.
 • Tímto chci moc poděkovat své milé a obětavé @terezahorakova, která to šla se mnou, ikdyž už to všechno za čtyři roky co tam žije viděla stokrát.:)

MoMA - The Museum of Modern Art

 • Další den už byl klidnější a věnovala jsem ho umění a nákupům. Pokud máte rádi výstavy, obrazy a prostě art, tak zajděte do Muzea Moderního Umění MoMA a pak třeba po vintage obchodech do Soha….

GIVE ME YOUR CREDITCARD:)))

 • Nákupy jsem si odpustit nemohla, pár tipů už jsem napsala na začátku. Miluju NYC za jeho vintage obchody, najdete jich dost v Brooklynu, jak už jsem psala, ale také v Sohu, bohužel více názvů si nepamatuji. 
 • Já se honila hlavně po obchodech, které u nás nejsou.

 • Moji oblíbenci jsou v první řadě BrandyMelville. Jejich věci jsou jednoduché, ale mají super materiály a nejradši bych si odvezla všechno.

 • Nezapomněla jsem ani na American Apparel, kterých je po městě hned několik a z kterých mám dvoje světle růžové šatičky, které vám ukážu brzy v mých outfitech. A nakonec sem proletěla Urban Outfiters nebo Forever 21, který mě tak trochu zklamal.

BROOKLYN BRIDGE

 • Poslední den jsem měla už jen pár hodin a vybírala jsem zda půjdu na Brooklyn Bridge nebo na vyhlídku Rockefeller Center. Obojí se prostě už nedalo stihnout. Nakonec vyhrál Brooklyn Bridge a to ze dvou jednoduchých důvodů. Za prvé se bojím výšek a za druhé miluju mosty. Vyvolávají ve mě takový zvláštní pocit a mám je spojené s láskou, protože vždy spojují dvě věci. 

Příští hlášení bude z magického Tulumu v Mexiku!

KISS

M.

                                               ISCHIA/ITALY

BUON GIORNO PRAGUE!

Tak já mám za sebou první celý den v NYC. Projíždím fotky v mobilu a dělám si místo na nové zážitky. No a tak mě napadlo, že jsem vám ještě nenapsala vůbec nic o mém posledním výletu na ostrov Ischia, kterej za to opravdu stojí.

image

 • Vezmu to od začátku. Měla bych se hlavně přiznat, že jsem tento ostrov vůbec neznala do té doby, než se mi naskytla příležitost tam odjet. Ostuda já vím, ale o to víc jsem byla příjemně překvapená, jaká krása mě čekala. 

image

 • Jak se tam dostanete? Nejlepší je letět do Neapole. Pak už musíte lodním tranzitem. Já tam letěla a zpátky jela autobusem přes noc, což se dokonce docela dalo a nebylo to tak strašný, jak se na první dojem může zdát.:)

image

 • Ischia je italský termální ostrov, kterej není velký, ale najdete tam neskutečně moc věcí k vidění, který jsem já během deseti dní ani nestihla a to jsem byla stále v pohybu.:)
 •  Odletěla jsem šestého května, kdy vlastně začínala celá turistická sezóna, takže ostrov nebyl ještě narvaný. Dozvěděla jsem se, že v létě se tam skoro nedá hnout, takže k další návštěvě mi byl doporučen přelom srpna a září.

image

 • Ostrov jsem projela skoro celý a nejvíc jsem si zamilovala výhledy ze všech stran. Úplně můj nejoblíběnější výhled byl vždycky na výběžek Sant Angelo, který je v části Serrana Fontana, kousek od Panzy, kde jsem i bydlela v hotelu Maremonti.

image

 • Pokud jde o tip na ubytování, tak to úplně nemám, každá část má něco do sebe, já si osobně oblíbila Panzu, protože jsme bydleli v klidné části a kousek od pláže Sorgeto, která je známá tím, že jsou v moři teplé termální prameny.

image

 • Místní obyvatelé stále tvrdí, že nejsou italové, ale ischiánci. Pokud jde však o jídlo, tak to Itálie byla nejvíc. Jejich kuchyni miluju a docela jsem si ji tam i užívala. 
 • Co se týče místních restaurací, tak se není moc šance splést. Kam jsme vlezli, tam jsme byli vždy moc spokojení.

image

 • Celou dovču jsem vzala v akčním stylu, takže jsem objela ostrov na kanoi a vyjela jsem na nejvyšší vrchol Monte Epomeo na kole. Což byl nakonec super zážitek, ikdyž průběh celého kolového výletu mi dal dost zabrat a měla jsem chvílema i slzy v očích, jak to bolelo.:)

image

 • Můj největší zážitek byl objev nových termálních lázní, které ještě nebyly v provozu a byly dost tajné takže vám ani nepopíšu kde to přesně bylo, protože to po pravdě ani přesně nevím.:)

image

Co musíte určitě vidět?

image

 • Za mě to je určitě Aragonský hrad, pláž Sorgeto, Sant Angelo, pláž Maronti, nejvyšší vrchol Monte Epomeo, termální lázně Tropical a restaurace La Rondinella.

ARRIVEDERCI

M.

image

Moje první cesta za velkou louži. Do té doby jsem cestovala jen po Evropě. Sedět v letadle déle jak dvě hodiny mi totiž s mýma dlouhýma nohama nedělá moc dobře. Celkově sedět nehybně na jednom místě je pro mě za trest. Vybavila jsem se tedy na cestu dobrou knížkou a hurá na výlet. 

Jela jsem tam sama, za mojí druhou rodinou, která cestuje po světě a momentálně se usadila v Americe. Bydlí ve Stamfordu (Conecticut) - kde rodiny žijí svůj big american dream. Obří domy s nekončící zahradou. Matky ve sportovním oblečení vozí svoje děti do školy, ze školy nebo na trénink. Není čas ztrácet čas. Na všechno jsou pravidla a přesný rozvrh. V Americe se platí nízký daně, proto je na majitelých domů, aby si opravili silnici nebo postavili dětský hřiště na pláži. Vše je tam tedy soukromý. Silnice, po kterých nemůžete jezdit bez povolení a na pláž musíte zaplatit $30 usd, abyste se mohli vykoupat. Když jste u bazénu, který je také soukromý (musíte si zaplatit roční členství, nebo si postavit na zahradě svůj vlastní.) nepřipadá v úvahu, že si dáte pití nebo malou sváču na lehátku, na to je vyhrazené místo asi 50m od bazénu. 20 minut se můžou koupat děti a pak je na řadě “adult swim”. Takže děcka, buďtě chvíli v klidu na lehátku a dejte pokoj. Tohle je Amerika. Na všechno jsou pravidla, každej vás sleduje, co děláte a já jsem vlastně ráda, že žiju v Evropě. 

1. ZASTÁVKA - MANHATAN / CENTRAL PARK

Všechny ty Avenues a Streets, kdy odpočítáváte čísla nahoru nebo dolu, abyste se ujistili, že jdete tím správným směrem, mi hodně ulehčili bloudění mezi nekončícími mrakodrapy. Manhatan je to správný a hlavně smradlavý mraveniště plnej pastiček na krysy. Jako vážně. Každej někam jde, čeká ve frontě na jídlo ve svý cenný obědový pauze, bloudí prstem v mapě nebo jen nasává atmosféru, stejně jako já. Neměla jsem žádný velký plány, co chci vidět. Prostě jsem jen chodila občas se podívala do mapy, abych věděla, co mám poblíž. Takže klasicky 5th Ave, Times Square, povinný zastávky na kafi a wifine ve Staru, Victoria’s secret shopping a chill na 40th st v Bryant parku.

imageimage

V Central Parku už jsem si ale radši půjčila kolo, jinak bych se asi uchodila k smrti. Rozhodně je skvělý, že takhle velký město má i svůj kus zeleně. Mít tam ale i zoologickou zahradu, mi přijde trochu bizarní. Celý park je v pohybu. Spoustu lidí tam chodí běhat, odpočinout si, trochu se v létě opálit a dobít baterky. Trvalo mi celou hodinu a půl, než jsem ho pořádně projela a to jsem do toho docela šlapala. 

image

2. ZASTÁVKA - HIGH LINE / HUDSON RIVER

High Line Park začíná někde kolem 34th st a 10 Ave a je to bývalá železniční trať přetvořená na jakousi promenádu plnou zeleně, kde z lehka zvolníte tempo, nasajete novou energii a z betonovýho Manhatanu se dostanete buď k Hudson river s výhledem na New Jersey, kde jsou další parky jako stvořené pro odpočinek a moc lidí tam nepotkáte nebo do mnohem hezčích a klidnějších částí NY jako je Chelsea. High Line pro mě bylo hodně velkým překvapením. Funguje například i jako galerie s dočasnými výstavami a instalacemi. Rozhodně stojí za pár hodin vašeho času.

image

3. ZASTÁVKA - CHELSEA

Jak už jsem psala, cestou z High Line se dostanete do za mě nejhezčí části NYC, kterou je Chelsea. Konečně trochu historie! Místo, kam bych se klidně vrátila znova. Milion kaváren, butiků, showroomů mladých návrhářů nebo obchodů s dopňkama. Za celou dobu jsem v NY nepotkala tolik stylových lidí, jako právě tam během hodiny. Prostě je na co koukat. Zašla jsem i do Chelsea Marketu, kde se dá dobře najíst. Vegan restaurace byla jasná volba a pak dortíček v Elenis Bakery. Nesmysl! Hned naproti přes ulici kafe s ledem ve Staru a pokračovala jsem dál v kochání. Tenhle výlet mě bavil dost. 

image

4. ZASTÁVKA - SOHO / CHINA TOWN / BRODWAY ST.

Že jste v China Town poznáte už na dálku! Ano, moc to tam nevoní. Stánky se zeleninou na ulici a ještě navíc v létě není zrovna velká hitparáda. A hlavně všechny druhy ryb, mořskejch plodů a krabů, který taky zrovna nejsou dvakrát voňavý. Je pravda, že jsem se tam moc dlouho nezdržela. Těšila jsem se na shopping. Brodway st. je dost dlouhá, takže jsem si šetřila energii hlavně na ní. Najdete tam všechny obchody na který si vzpomenete. 

Já potřebovala nutně do American Apparel, kteří teď nedávno vyhlásili bankrot a zkrouhnou všechny pobočky z celého světa jen na pár v Americe. So sad. Tahle značka s divokou historií, basic oblečením a kvalitními materiály mě ale dost baví. Hlavně jejich legíny, spodní prádlo a dlouhý pánský trika. Pár stovek dolarů jsem tam nechala. Nemohla jsem si pomoct. Jen mě trochu mátly ty jejich ceny bez DPH. Ať už jste v jakémkoliv obchodě, cenovky vám vždy ukážou základní cenu. Kolik máte ve finále platit, se dozvíte až na kase. Na druhou stranu jejich zákaznickej servis je opravdu proklientskej. Pro zákazníka udělají cokoliv na světě, hlavně ať odchází spokojenej. Vracela jsem do AA jednu kabelku, nevím co jsem si v ten moment myslela, když jsem ji kupovala. Nejenom, že mi dali slevu na nákup nového zboži, ale vrátili mi i dva dollary nazpět. Samozřejmě jsem odcházela s dalšíma legínama a mikinou. :)

imageimageimageimage

5. ZASTÁVKA - WALL STREET / BATTERY PARK / BROOKLYN BRIDGE

Poslední část NYC, která mi chyběla na seznamu, abych to měla skoro kompletně prošlý, byla Wall Street, kde to smrdí prachama! Doporučuji to projít směrem k Battery parku, kde z velký dálky zahlédnete i Sochu Svobody a když to vezmete podél pobřeží příjemnou procházkou, dostanete se i k pomníkům Nort and South Pool po bývalých Dvojčatech. Je neskutečný, jak to místo pořád pulsuje katastrofou z 9/11. Třípatrový spád tekoucí vody někam do hlubin města je opravdu dechberoucí a všechna ta jména lidí, kteří v tento den zemřeli jsou napsaná kolem dokola. 

Docela procházka, ale další zastávkou byl Brooklyn bridge, který je podle mě asi lepší vidět osvětlený v noci. Já se na něj hnala ve 30ti stupňových vedrech, takže jsem málem omdlela, než jsem došla aspoň k té první věži. Lidí tam je teda jak s*****k a jinak než na kole se tam nevyplatí chodit. Next time. 

Za odměnu jsem naběhla do skvělý zmrlinárny Melt Bakery, kde dělaj neskutečně dobrý zmrzlinový sandwiche! Oh my god! Těsto rozplývající se na jazyku a domácí poctivě udělaná zmrzlina byl ráj pro moje chuťový buňky. Moc hezký zakončení celého tohohle výletu.

imageimageimage

HOME SWEET HOME!

KRIS.

“Miláčik, co kdybysme jeli někam na víkend, jenom my dva a dali si trochu tý romantiky a přírody, co?” Takhle to většinou začne, když zjistím, že máme oba konečně volnej víkend a počasí taky zrovna vychází. Nečekala jsem jinou odpověď, než ano, takže šup na booking.com a začala hledat ubytko. 

Kritéria: mlýn, statek, stromy, žádný vyumělkovaný, předimenzovaný hotely s kýčovitou výzdobou nebo přehnanou cenou. Byla to každopádně celkem honička. Neuvědomila jsem si, že je prodloužený víkend, takže to bude o nervy sehnat něco přijatelnýho. Ale povedlo se. 

1. ZASTÁVKA / PORČŮV MLÝN.

imageimage

Mini vesnička Býkovice, která je kousek od Brna, ukrývá starý zrekonstruovaný mlýn z 16. století, kde máte totální soukromí a komfort. Spíte na staré bytelné posteli a hned vedle je super nová a stylová koupelna. Miluju kontrasty.  

Snídaně je v ceně ubytování a podává se cca 400 m od mlýna, kde je hotel U tří volů. S jídlem celkově nemáte moc možností. Klasickej smažák a klobása je na meníčku vedle v Krčmě. Takže v tomhle případě se trochu obrnit a připravit svůj žaludek na víkend plný prasáren. Ale pivo maj dobrý.

 • Více informací o ubytování a lokaci najdete ZDE!

2. ZASTÁVKA / MACOCHA

image

Vyspinkaný do růžova, připraveni vyjet  a vydat se hned po snídani na další  opravdu dechberoucí zastávku, kterou byla propast Macocha. 

V sezóně je dobrý rezervovat si lístek na prohlídku Punkevních jeskyní a Macochy minimálně dva týdny dopředu. My jsme tak samozřejmě neudělali a dostali se do situace, že se na ní podíváme tak maximálně z Horního můstku a pojedeme domu. Vůbec nepřicházelo v úvahu. Naklusala jsem na pokladnu a naštěstí se dozvěděla, že každé ráno uvolňují cca 300 lístků, které prodávají na místě. Yes! Dali jsme si tedy menší procházku kolem a druhý den ráno se vrátili na místo činu, kde jsme měli štěstí a chytli hodinovou prohlídku od pul 3 odpoledne. A čekání stálo za to. Průvodce sice ráčkoval a mluvil trochu rychle, ale i tak jsme si to užili. 

 • Každopádně tu cítíte, že jste na turistický atrakci. Neustále tasíte peněženku, abyste zaplatili poplatek a někam se dostali. Parkovačka 50,- Kč / prohlídka 170,- na hlavu / 90,- lanovka / 10,- wecko.… atd. atd.

3. ZASTÁVKA / STATEK SAMSARA

imageimage

Po vyčerpávájící procházce jsme nemohli najít lepší místo pro odpočinek, než je Statek Samsara - Ráj na Zemi. 

Má ideální pozici. Nachází se přímo v epicentru Moravského Krasu, takže se během chvíle dostanete kamkoliv na obhlídku přírodních úkazů.

Shodou náhod se mi podařilo o prsa zabookovat poslední pokoj. A rovnou si k tomu přidat i večerní wellness hodinku v podobě vířivky a sauny s odpočívárnou venku na terase s nezapmenutelnou vyhlídkou na rozlehlou louku, která patří ke statku a před pár dny tam ještě běhali pštrosi, kteří bohužel skončili na sezónním meníčku. Jako nemasožrout jsem na lístku objevila i mou oblíbenou polívku Kulajdu.

Více o statku a jeho filozofii najdete ZDE!

3. ZASTÁVKA / LITOMYŠL

image

Zámek, který patří do dědictví Unesco, se pyšní dochovaným divadlem, rozlehlou zahradou a krásným nádvořím. Já moc na prohlídky hradů a zámků nejsem. Je to ve finále pořád dokola, celá ta historie mi splývá a ocením tak maximálně výšivky na šatech nebo ty jejich válendy. Tenhle zámek ale stojí za to. Průvodkyně vypadala, že ví o čem mluví a očividně jí tahle práce baví, takže se to dalo poslouchat i celou hodinu a půl. 

Vstup na prohlídku zámku je plných 200,- Kč.

A protože jsem měli pořád žízeň a chuť na pivo, tak jsme posedeli v Hostinci u Černého Orla, kde točili Poličku za 19,- Kč a dřív si tam dával pivko i Josef Kajetán Tyl. Ne že by mi na tom záleželo, ale v těchto turistických destinacích je občas těžký rozlišit, kde to myslí vážně a kde si na to jenom hrajou. Zašli jsme předtím i do dražší restaurace na jídlo, která byla nově otevřená, ale polívka byla divná, rizoto bez chuti a ještě jim to trvalo. Jediný co mi chutnalo bylo víno. Takže zlatá Polička. 

Spali jsme na náměstí v Hotelu Zlatá hvězda, který dřív býval bankou. Nebyla to úplně hitparáda v porovnání se Samsarou, ale místo koupelny byl dřiv trezor a dochovaly se k němu i původní bytelný dveře, takže jsem se při koupání radši ani nezavírala. Pokud vám nevadí si připlatit, doporučovala bych vám hotel Applaus, ve kterém si budete připadat jako v pohádce. Je opravdu luxusní.

K.

Je to pár dní, co skončil 29. ročník jednoho z nejbizarnějších festivalů světa, na kterym se v Nevadský poušti pořádaj nejlepší party, koncerty, světelný show a performance. Je to jedna velká outdoorová galerie moderního umění plná alegorických vozů, hudebních stagí, workshopů a celebrit jako třeba zakladatel Facebooku nebo Tesly. Letošní rok měl podtitul CARNIVAL OF MIRRORS a přijelo neuvěřitelných 70.000 lidí a Nikol byla jednou z nich! 

image

Jak asi tušíte, nejela jsem na BM sama. Výjimečně ale bez přítele. Tentokrát to byla čistě dámská jízda dvou blondýn z Prahy, který se rozhodly na vlastní pěst a náklady absolvovat celej ten proces, aby se dostaly na nejbláznivější místo na zemi plný míru a lásky a splnily si tak jeden velký DREAM.

 • Představuju vám mojí parťačku Natálii Benešovou, která s tím celým přišla a která je autorkou všech těchto super fotek. Pracuje jako módní fotografka a stylistka pro Cosmopolitan + dělá PR Antipearle šperkům, který všechny na blogu milujem. A tak jsme nafotily rovnou i nějaký v poušti. Ale zpátky k BM…

VSTUPY

Natalie kupovala lístky už v únoru a nebylo vůbec jistý, jestli je dostanem. V jeden jediný okamžik se totiž na stránkách www.burningman.org spustí prodej a je jenom o náhodě, jestli vyhrajete tuhle “loterii”. Po hodinách čekání ve virtuální frontě nakonec dostala 2 lístky. Jeden teda stojí 10.tisíc Kč. A to fakt neni málo, když si k tomu ještě připočtete letenku, půjčení auta, ubytování, zásoby, kostýmy… Takže se připravte, že na Burning Manovi možná trochu finančně “vyhoříte”. Mě osobně to celé stálo přes 50.tisíc Kč, ale rozhodně nelituju jediný koruny ani dolaru!

image

 

HLAVNÍ MYŠLENKA

Na celé Playe nemáte signál na mobilu a po dvou dnech marnýho hledání jsem ani tu wifinu nikde nesehnala.. A o to právě jde! Proto se na BM sjíždí celé Silicon Valley a v Googlu, Facebooku, Twitru mají tento týden OUT OF OFFICE, protože takovej luxus, jako že vám nikdo nevolá, můžete mít jen poslední srpnový týden jednou v roce. Najednou se odprostíte od všech materiálních statků včetně peněz, domova, mobilů a internetu a zažijete absolutní svobodu a dostaví se prostor pro kreativitu.

Ok přiznávám, že jsem měla menší absťák první dva dny, ale další tři jsem ani nefotila. Všude kolem je tolik úžasnejch věcí a zážitků, že se to ani nedá zachytit a můžete si to tak naplno vychutnat a užít! Hlavně v noci, kdy se celá poušť rozsvítí a hraje všema barvama a vy nevíte, kde zastavit dřív! Koukněte na tohle video a (ne)pochopíte.

https://youtu.be/e3-6Ok9T3oI

Load video

ZÁSOBY

Je hodně důležitý nepodcenit jídlo a oblečení, co si sebou berete. V noci je tam totiž ukrutná zima. Zakladatel festivalu sepsal 10 principů, které mají odrážet ráz komunity. Jedno z nich říká, že “co je tvoje, to je moje”, nepodává se při seznámení ruka, ale objímá se a nesmí se platit penězma + každý by měl něco přinést a ostatní něčím obdarovat. 

Já měla lízatka, teda vlastně celý pásek lízatek, který jsem vyměňovala za nanuky, drinky, hugy apod. Kromě ledu a kafe (na který byla největší fronta v hlavním stanu) si tam totiž nemůžete nic koupit. Takže dostatek vody, konzerv (Campbellky 5x), kazizubek, suš.ovoce a avokáda (dávaly jsme Guacamole k snídani i k obědu:) ale večeře jsme měly v našem kempu PLAYA BIKE REPAIR, kde se opravovala kola.

image

 

UBYTOVÁNÍ

Hodně se ptáte na to, kde jsem vlastně spala (a jestli vůbec:). No popravdě, jako všichni, ve stanu na nafukovací matraci. Všude ale bylo tolik píšečnýho prachu, že se spát moc nedalo. Navíc byla v noci strašná zima a ty východy slunce byly natolik dokonalý, že nám stačily třeba 4h spánku denně. Někdy klidně i před večeří, na kterou se každý den sjíždeli všichni z našeho kempu a vítali se nově příchozí a rozdělovaly se směny…

Přesto, že jsme zaplatily 400$ za týden v campu včetně večeří, měly jsme tam i pracovat a opravovat kola, ale to my ehm..  samozřejmě neumíme a tak jsme se domluvily, že podpoříme kemp jinak a nafotíme fotky a pomůžeme jim se social mediama. No a tady je malá ukázka, jak by to rozhodně nevypadalo, kdybych opravdu pracovala…

image

 

TRANSPORT

Tak jsme dostaly kola a jelo se na výlet. Každý den jsme urazily obrovský vzdálenosti, protože je celý areál rozdělen do jednotlivých hodin a třeba z naší 9.00 do 6:00, která byla v půlce, jsme jely skoro hodinu. 

Tak jako jasný, pořád se někde zastavujete, protože vás něco zaujme nebo si chcete něco vyzkoušet a nebo vás potká písečná bouře, takže “ztroskotáte” v nějakym baru nebo stanu, kde zrovna probíhá workshop nebo tantrická masáž :) 

Po celý poušti jezdí alegorický vozy, který vyhrávaj různejma hudebníma stylama a vy můžete naskočit a nechat se odvést třeba až na okraj celého areálu, kde se u západu slunce zapalují ohně a tancuje a pak se zase jiným autem nechat odvést zpět nebo tancovat tam, kde se zrovna zastavilo…

image

 

NIGHTLIFE

Tak jestli se něco na Burning Manovi opravdu nedá popsat slovy, tak je to právě noční život! Ani ty 4 noci nám nestačily na to, abysme stihly objet všech těch 250 stagí, kde každou noc hrály ty nejlepší DJ z celýho světa! 

DROGY & ALKOHOL 

Všude nalejvaj do vašeho osobního hrnečku, který máte pořád u sebe, ale musíte se prokázat ID, že už vám bylo 21 (prostě fkn Amerika). Většinou jsme dostaly koktejly s vodkou, ale ráno můžete dostat i Miso Soup uprostřed pouště nebo indickej čaj. 

A drogy? BM má velmi zajímavou pověst a traduje se, že seženete všechno všude, ale není to tak úplně pravda. Jako ok, pro blondýny z Evropy to možná není to zase tak těžký… nicméně tomu asi neuvěříte, ale za celých 5 dní jsme neměla jedinou drogu! Všechno je tam totiž tak strašně weird, že ve finále ani nic nepotřebujete! Máte pocit, že jste na extázi nebo THC hned jak se začne stmívat. Už jenom ten západ slunce v poušti je tak magickej, že to prostě už žádný další drogy nepotřebuje a popravdě dát si třeba houbičky tak ani nevim, co je vlastně reálný a co halucinace… 

Třeba jsem poslední večer na jedný party lodi potkala samotnou Caru Delevingne, která seděla přímo naproti mě v nějakym divnym chlupatym kostýmu a to přísahám, že jsem žádný magic mushroom neměla :)

image

Při sobotním závěrečnym upalování sochy Burning Mana jsem byla svědkem největšího ohňostroje, jaký jsem kdy viděla. Taky jsme s Natálií hned pochopily, proč je vlastně ten lístek tak drahej… 

Ale nutno říct, že i přesto nás obohatil v úplně v jinym směru, v tom lidskym a to je prostě k nezaplacení. Potkaly jsme spoustu zajímavých lidí z různých oblastí, ale i podobných profesí a vyslechly si hodně příběhů a zkušeností. Tenhle festival má neomezeně možností a příště dám určitě celý týden, i kdybych se neměla sprchovat a měla neustále odolávat píšečným bouřím a absenci deodorantů při objímačkách!

Já to dám!

image

Přidáte se?

Peace & love, Nikol

Zabalit se a vypadnout v červnu do Barcelony je asi ten nejlepší nápad, co můžete udělat. V tomhle předprázdninovým období je tam tepleji než v Praze, ale pořád ještě nejsou tropy. Ideálních 25 stupňů, neleje z vás a moře je příjemně studený a osvěžující. Navíc začíná festivalová sezóna, takže si můžete zároveň užít i nekončící parties po celém městě.

VAMOS A LA PLAYA.

imageimage

První věc, co asi udělá každý, kdo přijede k moři je, že jde k moři. Klasika. Nejblíže z centra je to na vyhlášenou Barcelonetu, kam chodí ve finále všichni turisti. Během sezóny je velkou nevýhodou, že se tam nedá skoro hnout, proto je nejlepší vypůjčit si kola hned první den a zajet si na koupačku trochu dál podél pobřeží. Půjčoven kol je v Barceloně mnoho, ale tu nejlevnější (za pět éček na den) najdete v jedné z bočních ulic hlavní třídy La Rambla. Stačí si připravit občanku a 50€ na složení depositu a můžete vyrazit.

image

Za bronzovou rybou se vydáte ještě asi deset minut podél pobřeží a ocitnete se na udržovanější pláži, kde je čistější moře a klídek. Skoro. Španěláci si libujou v hlasitém projevu a hudbě - nosí si s sebou na pláž repráček a nebojí se pustit si, co se hrálo pár let nazpět. Sluchátka a knížku s sebou.

Pro ty, co jsou líní jet na kolech a volí raději hromadnou dopravu, tak se zde nejlépe dopravíte metrem - dvě zastávky za Barcelonetou - Bogatell. Do metra se nedostanete bez jízdenky, jelikož jsou zde nekompromisní turnikety. V automatu volte tu na deset jízd označenou T10. Stojí necelých 10 euro, takže vás jedna jízda vyjde místo na 2,15, jenom na 1 euro. Můžete jí navíc použít ve skupině. Když jedete tři, tak si ji jednoduše 3x cvaknete. 

FIESTA TIME.

imageimageimage

V tomhle letním počasí a ještě navíc u moře, se nejvíc nabízí užít si párty přímo na pláži nebo minimálně blízko ní. A že jich je! Většinou začínají kolem 3h odpoledne v pomalejším tempu a končí v 8, pak se bary přemění na restaurace s kluby a od 10ti se pokračuje až do rána. Konkrétně se jedná o kluby Schoko a Opium, které mají skvělé venkovní terasy s výhledem na moře. Vstup je 10 euro včetně welcome drinku. 

image

Roznodně si udělejte příští rok čas a vyražte na nabitej španělskej Sonar Festival. I letos jste tu mohli potkat hvězdy z různých hudebních odvětví. Jako je například Asap Rocky, Die Antwoord, Kiasmos nebo FKA Twigs. Dva dny plné kvalitní hudby, kde si vybere každý. 

Sonarem to ale nekončí. Velkolepá párty pokračuje i v dalších dnech. Letos jsem do Barcelony nejela jen kvůli ségře, ale hlavně kvůli Diynamic off week festivalu, kam se sjeli top house DJs z tohoto labelu. Pro mě osobně se jedná o nejkvalitnější a trendy udávající producenty aktuální deep house scény. Úderný zvuk, videoprojekce, vychlazený pivo plus to, že na sobě mají všichni sluneční brýle i v noci, jsou zárukou kvalitního mejdanu. 

FOOD ON THE STREET. 

imageimage

Nemusíte nutně lézt do drahých restaurací, abyste se dobře najedli. V Barceloně najdete spoustu bister, které stojí za to. Případně je najdete všechny na jednom místě v ulici Carrer dels Escudellers hned v centru a každý den si můžete dát něco jiného.  Mají zde výborné těstoviny, veganskej burger, halumi sýr v pita chlebu nebo vege meníčko v místní restauraci Vegetalia - place to be pro hladový vegetariány. 

EXPLORE THE CITY.

Nejnavštěvovanější místa v Barceloně jsou stoprocentně Sagra da Familia, která se od smrti Gaudího nedostavila a vypadá to, že ani nedostaví. Město tvrdí, že   ztratilo plány na její dokončení a není nikdo, kdo by je znovu vypracoval. Proto je tato úchvatná stavba pořád obklopena jeřáby a lešením a dlouho se na tom asi nic nezmění. Dalším místem je určitě Parc de Guell, který je dalším z Gaudího výtvorů. Zahradní město s výhledem na moře je dechberoucí. Jen musíte vyšlápnout pořádnej krpál a nově zaplatit i 8 euro vstup na půl hodiny. Stihnete pár fotek a šup pryč. Park má 17 hektarů a byla by to moc hezká procházka na pár hodin. Nevadí. Já ho stihla před pár lety ještě bez vstupu a skvěle si to užila.

imageimage

Místo, které rozhodně stojí za vidění a měli byste si na něj udělat čas celý den je Monjuic. Rozlehlá část Barcelony v sobě skrývá zpívající fontánu u metra Plaza Espanya, která se rozsvěcí vždy od čtvrtka do soboty mezi 9 - 11 večer, pokračovat můžete buď na kole nebo autobusem směrem ke kampusu barcelonské univerzity s luxusním výhledem na město. Docela jsem kroutila hlavou. Asi by mě v tomhle prostředí tu fyziku i bavilo studovat. Uvidíte tu i olympijský stadion, který byl postaven v roce 1992 kvůli tamním OH.

imageimage

Když Monjuic projdete skrz na druhou stranu, tak je tohle místo dokonce ještě zajímavější. A jestli si chcete rozdělit tenhle výlet na dvakrát, stačí se pak odkudkoliv z města dostat metrem do stanice  Paral - lel a svézt se na úpatí parku lanovkou, která je v ceně jízdenky. Krpál je to slušnej, ale stojí za vyšlápnutí. Projdete parkem, který je plný magnolií a fontán a když už si myslíte, že jste nahoře a fotíte si výhled na moře, tak objevíte, že úplně navrchu je opevněný hrad se zahradou a výhledem ještě lepším, tak fotíte na novo. Vstup do hradu je 5 euro

FASHION & SHOPPING.

imageimageimage

Street fashion v Barceloně je hodně rozmanitá, ale pokud jde o festivaly, převládají spíš základní barvy - černá, bílá, šedá. Hlavním prvkem převážně u kluků jsou černý kulatý brýle, bez kterých neuvidíte ve Španělsku snad nikoho. Tanktopy, oversized trika, slim fit kraťasy, vytažený ponožky vysoko nad kotníky a tenisky.

imageimage

Všichni shopaholici, kteří si nechali logicky místo v kufru na zpáteční cestu, by měli navštívit nákupní meccu Barcelony - Passeig de Gracia, kde se to hemží jak exkluzivními obchody jako je Valentino, Stella McCartney nebo Chanel, ale také zde narazíte na Zaru,  Zaru Home, Stradivarius, Topshop nebo Kookai.

image

Pro vybíravější a náročnější doporučuju projít ulici Carrer del tallers, kde je spousta vintage shopů a labelů, jako je třeba Cheap Monday a malé místní módní labely.

Kiss. Kris.

Z tohodle videa, který jsme natočily na GoPro je asi dost patrný, kde jsme byly, co jsme tam dělaly a jak jsme se tam měly. Ale tak si to trochu popíšem podrobněji… 

Před rokem potkala Nikol na Srí Lance v surfhousu jistou Kristýnu, která pracuje pro energy drink MONSTER ENERGY. Ten je jedním z hlavních partnerů holčičích snb & free ski závodů NINE QUEENS, který se konal v rakouských Alpách. Konkrétně v Serfaus Fiss Ladis, kam jsme se obě vydaly naším autíčkem s celou výbavou lyží a snowboardu… 

700km dlouhá cesta nám celkem uběhla, i když jsme daly CD Muse, Johna Legenda a Toma Odella asi 5x dokola. Po ubytování ve stylovym hotýlku hned u sjezdovky jsme vyrazily na obhlídku okolí a to neuhodnete! Bylo sice úterý, ale slavil se St.Patricks Day, takže jsme díky zeleným drinkům všech příchutí a konzistencí zaspaly ranní rozjezdy a focení při východu slunce, ale o to víc jsme čučely, když jsme do snowparku přijely odpoledne řádně nasnídaný, vyspinkaný a nastajlovaný :)

Trochu jsme si zajezdily a šly na oběd, po kterym jsme vyměnily outfity a jely zase zevlit.. teda jezdit :) Obě máme outfity značky MEATFLY a NUGGET ze stránky www.SUBFORM.CZ, kde teď mají navíc brutální slevy, ale zpátky ke královnám…

Klukům ze štábu bylo asi z těch výkonů, co holky ve snowparku, kterej připomínal ledovej zámek, tak horko, že se začli pomalu svlíkat a to nám vůbec nevadilo… :) Daly jsme s nima i hromadnou fotku, která nás popravdě stála hodně sil a přemlouvání i vzájemnýho hecování.. ale stála za to, ne? (joo bez triček by byli lepší, příště no:)

Holky-závodnice, předváděly jak na lyžích tak i snb neskutečný věci a náš největší obdiv sklidila slovenska Claudie, který se povedl udělat na skoku nejlepší trik a získala tim aplaus všech přítomných a my daly mexickou vlnu ve třech! Jak dopadly celý závody se dozvíte na www.ninequeens.com.

My tam byly spíš za princezny, taky podle toho vypadaj fotky, ale příště se zdržíme snad delší dobu a nafotíme i rozhovor s vítězkama. Měly jsme bohužel hodně práce v Praze, takže nám ten jeden a půl denní výlet skončil poměrně rychle, ale užily jsme si až dost!

Každopádne děkujeme celému organizačnímu teamu a hlavně MONSTER ENERGY za pozvání a příště nám to vyjde snad na delší pobyt. Bylo to skvělý a báječný !!!

image

Ahoj Robesky! Hlásím návrat! Hned po probuzení jsem se vrhla na úpravu fotek, kterých sem nafotila až až. Musím přiznat, že mám závislost na telefonu a skoro celou dovču sem ho měla u sebe, abych dokumentovala, co se kolem mě dělo a co jsem kromě válení na pláži podnikala. V našem Travel Diary už si o ostrově Mauritius můžete přečíst od Nikol. Já svůj příspěvek tedy pojala trochu jinak, z mého pohledu…

imageimage

 • Hned po příjezdu do krásného hotelu Ambre Resort Mauritius jsem běžela na pláž s tím, že dospím cestu. Moc dlouho mi ležení nevydrželo a šla jsem zkoumat okolí. Náš hotel ležel hned u krásné a hlavně opravdu dlouhé pláže, ideální na procházky, nebo běhání. Pokud byste chtěli tento ostrov navštívit, dejte si pozor, v jaké části se bude váš hotel nacházet, protože třeba na severu jsou pláže maličké a krátké, tak ať vás pak nečeká zklamání. Já byla z naší pláže nadšená. Našla jsem spoustu zelených výklenků, pozorovala rybáře, nebo se po kamenech prochazéla do středu moře. A nezapomněla jsem fotit :)

imageimage

 • Musím říct, že jsem dost aktivní člověk a ležet celý den na pláži úplně nevydržím. Moc jsme uvítala, že ve spoustě hotelů na Mauriciu zadarmo nabízí nemotorové vodní aktivity. Když sem viděla můj oblíbený paddleboard, tak bylo jasný, že na něm budu často. S Nikol na něm jezdíme v létě často ve Žlutých lázních. Na moři je to ale trochu jiný kafe, takže si musíte dát pozor na jakou stranu jedete a jaký je vítr. Poslední den jsem si třeba vesele jela tak dlouho, že se najednou zvedl vítr a já se nemohla dostat zpět. No byla jsem moc ráda, že v hotelu měli security boat, která mě musela přijet zachránit. To je třeba můj tip, jak se zadarmo projet i na motorové lodi.:)

image

 • Vodníma sportama to u mě nekončilo, každý den jsme se západem slunce vyrazila na půl hodinky běhat. Nejvíc miluju běhání na pláži a nenechám si ho ujít vždycky, když vidím dlouhou nekonečnou pláž. V kufru mi nechyběla cvičební pomůcka TRX, které si v klidu můžete upevnit i na palmu. Kdo by se taky zavíral radši v zapocený posilce, že jo.
 • Dost se mě všichni ptali na sportovní podprsenky nebo zařivé sportovní kraťásky. Vše co na mě na fotkách vidíte, seženete v LINDEXU. Mají je v několika barvách, takže vybere každý. V obchodě najdete hned několik typů, levnější, dražší, vycpaný atd.

imageimage

Každej den, při balení věcí na pláž jsem nikdy nevyndala pár nezbytností, který bylo jasný, že zaručeně budu potřebovat. Bez čeho se na pláži neobejdu? 

1. dobrá knížka, 2. květinky do vlasů nebo klobouk, tuhle čelenku mi dovezla Nikol M. z Thajska, takže sem ji hned musela vyvézt, 3. jedny brýle o který se nemusíte bát, když by je spláchla vlna, protože nestály balík, tyhle se žlutýma sklíčkama seženete v LINDEXU 4. jedny brýle, které do moře nevezmete, ale potřebujete je na parádu nebo selfíčka, 5. olejíček na vlasy, doporučuju tento melounový od ALTERNY6. krém na opalování, L’ORÉAL Sublime Sun Bronzage, krásně se po něm budete třpytit, 7. náramky Spirit Beads, 8. lak na nehty ADIDAS Stella Sport, když se na pláži nudím lakuju si nehty…

imageimagePrvní náš výlet směřoval do hlavního města Port Louis. Celkově jsem čekala trochu modernější a hezčí město. Třeba přístav mě zklamal úplně, za mě nebyl hezký vůbec. Já se nejvíc těšila na tamnější trhy a moje nadšení přetrvalo i po příchodu na místo. Nejdříve jsem prošmejdila trhy s ovocem a zeleninou. Seženete tam vše, co chcete a nejvíc asi chilli papričky. Líbily se mi stánky s kořením, nebo bylinkami. Takový trhy bych brala i tady v Praze. O kousek dál pak můžete sehnat různé dárečky a suvenýry. 

 • Doporučuji si nezapomenout vyměnit peníze na jejich rupie, protože vás pak vše vyjde levněji a hlavně nemusíte furt přepočítávat. Bylo nám řečeno, že máme smlouvat, ale není to tak úplně pravda, s cenou jsme se skoro u ničeho dolů nedostali.

image

A co sem pořídila? Třeba různé kari koření, nebo malou pletenou šperkovnici a psaníčko, které sem tam nemohla nechat. No a ještě spousty náramků, to nakupuju vždy a všude.

image

 • Pokud už budete v hlavním městě, stojí za to vyjet na vrchol a projít si pevnost  Fort Adelaide, kterou postavili angličané v roce 1835. Město uvidíte z nejvyššího bodu a budete ho mít jako na dlani.

image

 • Na druhý výlet jsme vyjeli na jih ostrova. Pokud se zde rozhodnete cestovat, měli byste vědět, že od cestovek výlety pořídíte skoro třikrát dráž. My to vyřešili tak, že jsme si objednali na recepci hotelu taxik za 3000 rupijí, což je v přepočtu 2100 kč a on s námi objel různá místa, podle našeho přání. 

imageA kde jsme byli? Třeba v krásném parku La Vallée des 23 couleours, kde jsme jeepem objeli několik míst, které stojí za to vidět. První zastávka byla u 23 barevné země, která je jednou z nejnaštěvovanější atrakcí ostrova, dál následovaly vodopády a nakonec vrcholek parku, kde jsme se kochali výhledem na celou jižní pláž ostrova.
imageCelkově našim očím neuniklo několik krásných jezer uprostřed krásně zelené přírody, továrna, kde ručně vyráběli modely lodí a mrkli jsme i do hinduistické části, kde stojí jedna z největších soch, kterou sem viděla.

 • Na Mauritiu je obyvatelsto několika vyznání, najdete zde katolické, křesťanské, muslimské, buddhistické náboženství, ale za hlavní považují hinuduistické kvůli velké převaze Indů.

image

 • Po cestě jsem se nezapomněla cvaknout s místními záškoláky, kteří byli podle výrazů vyloženě nadšení. No a na závěr samozřejmě nechyběla návštěva La Plantation De Saint Aubin a prohlídka místní Rhumerie. Nejvíc nás pobavilo, když nám řekli, že všechny stroje, co tam mají jsou z České republiky, konkrétně ze Zlína.:)

image

Závěr pobytu se nám velmi vydařil a dovču jsme zakončili oslavou místního Dne Nezávislosti.

KISS

M.

         

           Když jsme se rozhodovala do jaký destinace zdrhnout letos v zimě, tak jsem měla 3 požadavky. Teplíko, dobrý jídlíko a nějaký nevšední zážitky (ať je co dávat na Instáč že ano:) Vlastně tohle vyžaduju téměř od každý dovolený, ale ne každá jí dokáže naplnit na sto pro ve všech bodech. Proto jsem naplánovala objet během 14dní hned tři ověřený destinace, kterýma vás s velkou radostí provedu. Pohodlně se usaďte. Cesta na východ právě začíná…

     

                           

      První zastávkou byla Dubai. Tak už trochu klasicky při cestování na východ, protože lítat s Emirates je prostě pohodička s fullservisem včetně jídla na letišti. O jednodenním tripu do Dubaje už jsem psala před rokem, tak stačí narolovat trochu níž, kde se dozvíte o nejvýšší budově světa, akvárku v shopping mallu nebo třeba zpívající fontáně trochu víc. Tady je aspoň důkaz, že jsem tam fakt byla i letos :)

                                        

      Před pár týdny byla Nikol K. pracovně dokumentovat na blog finále ELITE MODEL LOOK v Číně a přivezla mi hrníček se Starbucks s nápisem HONGKONG. Popravdě, bylo mi trochu trapný pít z hrnku s nápisem města, kde jsem ještě nebyla. Zpracovala jsem proto přítele a přebookovali letenku tak, abychom tam strávili celý den. No měla jsem z týhle betonový džungle trochu smíšený pocity. Na doporučení Nikol jsme hned za svítání zavítali do místního přístavu odkud jsme za pár doláčů přepluli na protější břeh Kowloon odkud máte celý HK jako na dlani! A jak sami vidíte, Stars tam fakt dost frčí a hned po ránu mě potěšili vzkazem na hrnknu, rozkošný co? :)

Kromě všudepřítomných Starbucksů mi Britskou metropoli připomínali i doubledeckery, ale pozor! Ne autobusy. Tady jezdí dvoupatrový tramvaje! Úlet docela. Tak jsme s ní dojeli až k lanovce, která nás vyvezla na nejvyšší místo HK s dokonalým výhledem!

Něco jako lanovka na Petřín jen s trochu spektakulárnějším výhledem a větší frontou teda…

Ale musíte uznat, že ten výhled (za tu cenu) měl fakt cenu. No a tak jsme při tom čekání v tý nevereding frontě jako správná bloggerka vypozorovala zajímavou věc. Totiž, nejpohodlnější turistickou obuví jsou New Balancky. 

Jak jinak si vysvětlit takovejch “N” výskyt na jednom místě? A to je jen náhodnej výběr.  Asi si taky nějaký už pořídím teda… No ale letíme vesele dál. Další a poslední destinace už je konečně exotická…

Původně jsme chtěli letět do Barmy, koupily jsme si dokonce už i víza, ale nakonec zvítězily právě zmiňovaný 3 atributy - počasí, jídlo a aktivity. Konkrétně kitingu (surf s drakem) a potápění. Ale nejdřív byl beaching…

Před dvěma lety jsme s přítelem trávily Valentýna na opuštěnym ostrově poblíž PhiPhi a letos jsme zvolili druhou stranu Thajskýho zálivu. Není sice tak průžračný, ale najdete v něm hned několik úžasných ostrovů, který jsme postupně od jihu na sever procestovali. Začalo to celé příletem do Bangkoku, kde není nic moc zajímavýho a smrdí to tam, takže přeskočíme ehm.. “NY východu” nasadíme žabky a plavky a jde se na beach. Jupííí!

Největší ze všech ostrovů, takže taky nejvíc turistickej a plnej Čechů. Každý pátek a neděli se tam pořádají trhy s místním kuchyní a “módou” a veřte mi, že tam na našince narazíte nejčastěji tak bacha až budete ochutnávat cvrčky, kobilky nebo larvy a budete se u toho afektovaně vyjadřovat (to ale rozhodně nebyl můj případ :)

Samui má hodně pěkných pláží. Jednu pořádně větrnou, kde si přítel pěkně zakajtoval a já si udělala několik selfíček z nudy na GoPRO. Je tam hned i zoo, kde se můžete cvaknout s tygrem, opicí nebo papouškem. To bylo trochu klišé už i na mě. Tak s drakem lepší, ne?

Pak jednu pořádně rušnou, plnou beachbarů s názvem CHAWENG BEACH, která je souběžná s nákupní promenádou ve městě, kde to pořádně žije! Restaurace se živou hudbou, plody moře, koktejly v kokosovym ořechu, masáže na každym rohu a mraky fejkovejch hadříků, hodinek a elektoriky. Ale musim teda uznat, že při západu slunce to tam jako taky umí bejt docela kouzelný. Houpajda a žluto-růžový světlo? Prostě dokonalá a neobyčejně fotogenická kombinace, uznejte sami!

No a pak má Samui několik známých pláží, jako je Nikki Beach, Silver Beach nebo Lamai, kde je známá palmička, jakou měla nejedna teta vytapetovanou zeď v kuchyni, víte co myslim ne? Tak jsem si na ní hned vylezla (sedřela u toho třísla), takže radši bez fotky :)

Myslela jsem, že už máme odplážováno, ale omyl. Teprv na KOH PHANGANU nás čekala THE BEACH (s houpačkou, jak jinak:) A hlavně THE PALMA! Na západní straně ostrova jsou takový sunsety, že se rozhodně vyplatí vzít tam hotel nebo aspoň zajít na véču do reštiky na pláži, kde uvidíte při stmívání sbírat místní mušle. Neopakovatelnej zážitek a zaručenej rekordní počet lajků na Facebooku, nekecám!

Na všech ostrovech se vyplatí půjčit si motorku. Za 1.) smí se jezdit bez helmy, takže si budete připadat jako Lana del Ray v jednom z jejích klipů (květovanej věněček seženete za pár korun na každym rohu, za 2.) není lepší pocit, než si nechat čechrat vlasy teploučkým větříkem od moře a za 3.) je to strašně cheap (200kč/den) s plnou nádrží.

Jenom bacha, jezdí se nalevo! 

       

Když už máte objetý všechny “secret spoty” a byly jste řádně zklamáni vyhlášnou FULL MOON PARTY, kde je jediným účelem řádně se omámit a pak se prodit odpadkama (ty btw nejsou v celý Asii moc pořešený) tak je na čase dát si opravdej chillíček na nejsevernějším ostrůvku…

Tento malý ostrov na severu je vyhlášenej na potápění. Tak jsme si daly na Valentýna hned dva ponory do 12m. 

A právě tam jsme si udělali pěknou romanťárnu v krásným luxusním resortu, který byl ve slevě na TRIPADVISOR.CZ, takže za necelý 2.tisíce/noc s infinit poolem a hodobóžovym viewčkem na moře a zátoku. 

Mezi ostrovama se jednoduše dostanete lodí, kde nedoporučuju dohánět opálení na horní palubě pokud nemáte SPF 50 a plavky bez ramínek.

Každej asi zná Modrej Zub nebo jinou předraženou thajs.restauraci. Tak jen pro představu: Pad Thai s krevetama pořídíte za 50kč, polívku s kokos.mlíkem a seafoodem TOM KHA za 80Kč, Papaya salát 60kč a čerstvý kokos. ořech za dvacku a fresh mango/ananas džus taky.

Tahle země prostě nemá chybu. Lidi jsou milý, mluví anglicky a vždycky vám ochotně pomůžou. Nesnaží se vás oškubat jako v arabských zemích ani jinak okrást. Sezóna Thajska je od prosince do března a pokud chcete začít dobrodrůžo, opalovačku, partylife ale i shopping tak určitě vyzkoušejte jeden z ostrovů Thajska. Nebudete litovat! Fakt, fakt, fakt.

image

Jestli je Praha “matka měst a nálad”, tak Berlín je můj adoptivní brácha, kterej miluje párty a nepřestane s tím ani v 50-ti! Každý rok, hned po létě, odjíždím z Prahy do Berlína se záminkou si pročistit hlavu, nakopat se novou energií a zažít party of the year. A taky že jo. Zjistím / naplánuju / jedu / čau.

image

Předloni to byl koncert plný pop disco beats a uřvanýho rapu s wierd přízvukem - Die Antwoord. Ti se mimochodem od tý doby celkem slušně rozjeli. Mají svý fans po celým světě a nedávno jste je mohli vidět, jak sedí na NY fashion weeku vedle Riri. Okeeej.

image

image

Mejdan probíhal v mecce techno hudby - v Berghain clubu. Před pár lety známý jako Ostgut, epicentrum německýho fetiše. Když tenhle klub v roce 2003 zavírali a znovu otevřeli právě pod názvem Berghain, předbíhala tomu 30ti hodinová rozlučková párty. K tomu není co dodat. Párty jak má být a jak je v Berlíně zvykem. Aaaah. Jen škoda, že jsem to propásla, stejně jako Love Parade. Jedná se každopádně o neskutečný industriální prostory, který na vás dýchají svou syrovostí a odžitou atmosférou ze všech uplnynulých parties.

[[MORE]]

image

A atmosféru tomu dodává i nedaleká Berlínská zeď, kde se dá příjemně chillovat, trochu se opít s “locals” u vody a natáčela se tam i scéna z filmu Berlin calling, který hodně chytlavě popisuje berlínskou house scénu. Povinně zkouknout.

image

Loni hrozně frčel Macklemore, tak jsem se s mojí nadrženou bandičkou holek vydaly na road trip, kterej byl spojenej samozřejmě i se shoppingem (Alexanderplatz, Fridrichstrasse), zkoumáním památek (Holocaust museum, Braniborská brána…) a city bikes, který se dají půjčit v každém hostelu. My spaly trochu na pankáče v 36 Rooms Hostelu v Kreuzbergu, což je stará část Berlína, plná street artu, gay barů, klubů a parků. Pozvaly jsme na náš šestilůžák pár kluků z Anglie, kteří si zamilovali Božkov rum a ve 3 ráno nás v pyžamech hodili do tága a unesli do nejbližšího klubu. To bylo fakt moc!

image

image

image

A letos to vygradovalo celkem na maximum. Začátkem září se v Arena Parku, u řeky koná každoročně #BerlinFestival. Line-up byl hodně našlapanej. Dala jsem nakonec jen nedělní program, kdy hráli Moderat a Woodkid - lásky moje! Taky Foreign Beggars, Kid Ink, Trentmoller a táta berlínský techno scény Sven Väth, který letos oslavil 50. narozeniny.

Podívejte se na sestřih videa z letošního řočníku. TOP!

image

image

Sven vystřihl s přehledem luxusní 4 hodinový set a hned potom odletěl hrát na Ibizu. Do teď kroutím hlavou. Kdyby mě odtamtud neodtáhli, tak tam na tý pláži tančím ještě teď! Tenhle dj letos mimochodem oslavil 50. narozeniny. Mírně jsme si oddechly ve vedlejším klubu Club de Visionaere, kde je skvělý posezení u řeky a skvělá hudba. Klub funguje celoročně.

image

Chce to mezi vším tím tančením dát si dvacičku. Proto doporučuju projet si spaní právě v Kreuzbergu, protože některý hostely stojí opravdu za to! Já zakotvila v Cat pajama´s hostelu, který byl designově vychytaný do puntíku, recepce miloučká i v 5 ráno, snídaně super, ve stylový a obří kuchyni a hlavně klidný posezení venku na terase - ve stylu - na sufových prknech. Love it! 

image

Sobota patřila klubu Tresor, který nahání husí kůži a pocit euforie zároveň. Klub plný ryzího berlínskýho techna a temnoty. Prostě jedním slovem peklo. Je to stará elektrárna. Klenutý prostor plnej kouře, divný zákoutí, mříže, nízkej strop, všude tma nebo červený světlo…Máte husí kůži? Chci tam zpátky, když to teď píšu. Hudba vás vtáhne, doslova vcucne do časoprostoru a vyplivne z klubu ven, až když je daylight. Masakr prostě. Asi takovej, že příští rok see ya! Už teď se nemůžu dočkat!

Jestli jste to dočetli až sem, tak výborně! Mrkejte ještě na další kluby, kam stojí zato zajít. Já pro příští rok navrhuju Sysyphos a Berghain again!

Kris.

-Francie uprostřed Indického oceánu

Pokud se chystáte na Maurisius, určitě se zaleťte na pár dní podívat na sousední Réunion, který je známý hlavně díky horskému masivu vulkanického původu, ale najdete zde i kokosové palmy, pláže podél modrých lagun a útesů. 

Na rozdíl od dalších ostrovů v Indickém oceánu nabízí Réunion mimořádné podmínky zejména pro aktivní dovolenou a právě proto začla ta moje tady. Přiznávám, že jsem o tomto kouzelném ostrově v Indickém oceánu doposud moc nevěděla a o to víc jsem na něj byla zvědavá. Už z letadla bylo zřejmé, že je sopečného původu podobně jako hawajský Big Island, který jsem navštívila přesně před rokem a neměla jsem nejmenší tušení, že mě taky takhle dostane! 

Na ostrově je neustále léto, ale na relativně malé ploše se střídají mikroklimata, takže můžete obdivovat přírodu, která je neuvěřitelně pestrá - od palem na pláži, přes divoké orchidee, plantáže vanilky až po deštný prales a co je nezvyklé - vulkanickou krajinu připomínající povrch měsíce. 

Pokud jste zastánci outdoorových sportů, tak se tady nudit určitě nebudete. Východní pobřeží je víc větrné, takže poskytuje ideální podmínky pro windsurfing, kiteboarding nebo paragliding. Kromě (pod)vodních sportů je tu velmi vyhledáváná vysokohorská turistika, trekking a cyklistika (až 700km vyznačených tras). 

Připomíná vám to Švýcarsko? Ano, tahle horská vesnička je typickým důkazem, že Reunion má, i přes svou rozlohu, několik pásem včetně vysokohorského. Jede se sem pár hodin serpentýnama a může vás tu potkat i pěkná zima, tak si nezapomeňte přibalit i teplé oblečení :) Ale zpátky u moři… 

Nezapomenutelným zážitkem je výlet lodí na západ slunce, protože v určitém období je tu velký výskyt kytovců, tak se vám může poštěstit vidět velryby na otevřeném moři!

O Reunionu se tvrdí, že je vlastně taková Evropa v tropických podmínkách. Uředním jazykem je totiž francouzština a mají skvělou úroveň zdravotnictví i školství a co teprve gastronomie! Pokud jste milovníci rumu tak určitě navštivte destilerku Saga du Rum nedaleko městečka St. Pierre, která se nachází uprostřed polí s cukrovou třtinou. Jednou z nejoblíbenějších částí prohlídky rumerie je závěrečná degustace, kde jsem měla možnost ochutnat třeba punč s příchutí vanilky a pomeranče, chilli, passion fruit nebo dokonce liči a mango, který si hned oblíbily všechny přítomné dámy včetně mě :) 

Třešničkou na dortu je návštěva vanilkových plantáží. O vanilce z Reunionu se říká, že je pěstovaná s takovou pečlivostí a láskou, že patří k nejkvalitnějším na světě. Přesvědčit se o tom můžete v Le Domain du Grand Hazier v městečku St. Suzanne, které je celé provoněnné tímto vzácným kořením. 

Na přenocování doporučuji nedaleký hotel uprostřed louky a lesů, kde po západu slunce můžete vidět pobíhat pod okny srnky přímo z vany, která je situovaná tak, aby Vás sousedi neviděli, ale vy jste měli výhled na moře jako na dlani! 

Pokud se rozhodnete tento neobyčejný ostov plný dobrodružství navštívit, určitě kontaktujte úžasnou průvodkyni Libušku Cyprien přes Facebook nebo Lonely Planet. Je původem z Chomutova a žije tu už několik let s manželem Francouzem a tvrdí, že žije svůj sen! 

TIP: Letecká společnosti Air Mauritius nabízí odlety z Prahy nebo Vídně každý den s jedním přestupem v Paříži nebo Dubaji a tak může být váš pobyt jakkoliv dlouhý a nemusíte se nijak omezovat. Ceny letenek začínají na 20.tis.

Asi každý, kdo cestoval za exotikou do Ásie s největší pravděpodobností přestupoval na letiště v Dubaji. Budete se mnou tedy souhlasit, že i přes dlouhé čekání na další let je na tomto letišti stále co dělat. Co když ale letíte až druhý den? Doporučuju udělat si výlet přímo do kosmopolitního centra Středního východu, do oázy v poušti u Perského zálivu. 

V březnu byla navíc zrušena víza a protože jsme se s přítelem zrovna vracely ze Srí Lanky, byli jsme pravděpodobně první Češi, kteří vstoupila do Spojených Arabských Emirátů bez placení. Měli jsme přesně 16h do dalšího odletu, tak by byla škoda trávit čas v letištní hale nebo si brát drahý hotel na pár hodin…

Přímo z letiště jezdí klimatizované nadzemní metro, které je řízené automaticky počítačem, tedy bez řidiče. Doveze vás za pár dirhamů až do centra města, kde si můžete vzít stejně levné a klimatizované taxi a nechat se odvést na unikátní uměle vybudované korálové ostrovy ve tvaru palmy, jejichž dominantou je nejluxusnější sedmihvězdičkový hotel světa vykládaný zlatem Burj Al Arab ve tvaru plachetnice. Také hotel Atlantis Dubai s překrásnou zahradou nebo akvapark AQUAVENTURE. 

Za návštěvu stojí i místní moderní přístaviště Dubai Marina, ve kterém kotví ty nejluxusnější lodě a jachty světa. Pokud jste velkými milovníky vodního světa, tak budete doslova unešeni obrovským akváriem přímo v obchodním centru Dubai Mall, kde se můžete projít tunelem přímo skrz obrovskou vodní nádrž nebo si vyzkoušet potápění se žraloky.

Pokud preferujete menší adrenalin, tak je zajímavou atrakcí lyžařská sjezdovka ve vedlejším shopping centru Mall of the Emirates, kde najdete navíc všechny značky světa! Dokonce i módní návrhář Giorgio Armani zde má svůj vlastní hotel. Nejen díky tomu se Dubaj stala rájem pro všechny nákupní maniaky :)

Před nákupním centrem je vybudovaná úžasná tančící fontána v ceně několika miliard dolarů, která každou půlhodinu spouští show s hudebním vystoupením a světelnými efekty. Ono vlastně všechno tady má vzbudit údiv a nadšení. Je to město plné dechberoucích zážitků a jedním z nich je i výhled z nejvyšší budovy světa - Burj Khalifa (829,8m), kam se vyplatí udělat si rezervaci na určitý čas předem. Nejlépe na 18h večer, kdy uvidíte západ slunce i noční Dubai. Výtah vás vyveze do 124.patra, kde už cítíte menší pohyb budovy a při pohledu dolů se vám naskytne dokonalý výhled na moře i přilehlé mrakodrapy.

Pokud preferujete pasivnější formu zábavy tak se na západ slunce můžete vydat na jednu z místních veřejných pláží, ale pozor aby vám neuletělo letadlo. Doporučuji vzít si taxi na letiště, přece jen budete mít asi pár nákupních tašek…a nezapomeňte dát si ovocnej fresh na cestu! 

- Země čajových plantáží, slonů a divokých pláží!

Sri Lanka je prostě IN a je hned několik důvodů, proč navštívit tento úžasný ostrov jižně pod Indií. Meditace, kultura, jídlo, příroda, pláže nebo surfing. Posledně zmiňovaný byl i náš důvod k návštěve této, v poslední době velmi populární, destinace hned 2x po sobě.

Když jsem letos na Vánoce pod stromeček dostala letenku na Srí Lanku jako dárek netušila jsem, že si hned po měsíci uděláme výlet na to samé místo ještě jednou. Po druhé jen na 10dní, ale výlet za sluncem, jógou a paddleboardingem za to i přesto stál! Naše okolí si trochu ťukalo na čelo, ale faktem zůstává, že letenka je mnohem levnější než třeba do Thajska nebo na Bali, což je v poslední době také velmi oblíbená destinace a navíc je tam skvělé levné jídlo i ubytování.

Zamilovaly jsme si českou surfovou základnu >SURFHOUSE< v oblasti Mirissa na jihu ostrova, který provozuje češka Bára. Všichni lokálové ji v širokém okolí znají a ona zas zná všechny dobré tipy na výlety, restauracem, aurvédské masáže, nákupy a má dokonce nasmlouvané a osvědčené lektory na surfing.

Naše první návstěva, ale začala ve vnitrozemí, mezi rýžovými poli a palmovými háji-hadí farma. Při otázce: Jak rychle působí jed kobry, kterou dráždí nohou? Farmář s klidným pohledem pokrového hráče odpoví: Dvě hodiny. A při otázce jak daleko je nejbližší nemocnice se rozesměje a odpoví: “Asi 4 hodiny” :)

No, humor nás nepřešel ani při cestě autobusem, kde jakýsi fakýr, bez ohledu na terén, poliká jeden meč za druhým, ale tím sranda zdaleka nekončí! Nástupy a výstupy z autobusů se dějou bez zastavení vozidla a samotná jízda připomíná horskou dráhu!

Na silnici neplatí téměř žádné předpisy ani pravidla, kromě práva silnějšího. Řídí se vlevo a my si jako správní dobrodruzi pronajali tzv. ťukťuk, který funguje jako místní taxi. Řídil přítel, který se do něj sotva vešel, ale na střechu se přidělal surf a jelo se na další výlet. 

Opuštěných, divokých pláží je na ostrově nesčetně, což vám dává neskutečnou svobodu! Na jedné takové jsem si dokonce zkusila typické rybaření s místními na kůlech a zážitek to byl nezapomenutelný. Za malé spropitné mi půjčily i prut, ale nic jsem k mému překvapení nechytla, proto jsem pokračovaly dál po pobřeží na romantický maják u města Galle, které je vyhlášené zajímavou holanskou pevností a netypickou architekturou. Měla jsem možnost zahrát si i národní sport kriket, ale šlo mi to asi podobně jako rybaření :)

Jestli si libujete v mořských potvorách na talíři, tak oceníte místní kuchyni, kde jsou v nabídce každé restaurace s rýží, salátem nebo nudlema. K tomu si dáte kokos nebo čerstvé vymačkaný ananasový, melounový, papayový nebo avokádový džus a jako dezert místní specialitu - bůvolí tvaroh s medových sirupem. Mňam!

KDE ZAČÍT?

Pokud si plánujete cestu po zajímavých místech ve vnitrozemí, doporučuji začít na jihu v Mirisse, kde si odpočinete u moře, dozvíte se potřebné informace, nasajete místní kulturu a seznámíte se s měnou i mentalitou. Bára vám pomůže sehnat ten správný transport ať už se rozhodnete jet vlakem, autobusem nebo si půjčit auto s řidičem (je to mnohem levnější než v hlavním městě Colombu). 

Zajímavou a velmi navštěvovanou atrakcí je slonní útulek Pinawella. Obrovské výběhy v krásném parku s možností nakrmení mláďat přímo z láhve s mlíkem. Pěkný zážitek je i krmit ovocem dospělé slony, ale co mi naprosto vyrazilo dech bylo organizované koupání slonů! Úzká ulička plná obchůdků se suvenýry se během pár minut vyklidí a stádo slonnů je poháněno k řece. Tato turisticky oblíbená aktivita se provádí 2x denně a zajistí nezapomenutelný zážitek 

Říká se, kdo nenavštívil Sygiryi, nebo-li Lví horu, jako by nebyl na Srí Lance a něco na tom bude. Skála uprostřed džungle nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů a kaskádovité zahrady na vrcholku jsou zárukou dokonalých fotek za každého počasí! Naopak pověstnou Adamovu horu je dobré navštívit za dobrého počasí a v brzkých ranních hodinách, kde se vám po dlouhém výšlapu naskytne nádherný východ slunce, který je tak trochu za odměnu.

Pokud by vám to nohy po výšlapu ještě dovolily, navštivte skalní chrám Dambula. Všudepřítomní opičí “strážci” hlídají poklad králů. Pozlacené ležící bohyně a skalní fresky vás doslova přesenou v čase! Podobně jako atmosféra chrámu Budhova Zubu v dalším velkém městě Kandy. Při vstupy musí být ženy zahalené a vyplatí se investovat do místního průvodce, který vás vezme přes všechny fronty turistů přímo k “zubu”, který je ale tak nepatrný, že vás spíš zaujme ceremoniál za doprovodu bubnů a flétny, který je každý den v 9h ráno. Po klikaté cestě do hor budete projíždět serpentýny mezi nádhernámi čajovými plantáži. Zastavte se v jakékoliv z nich a nasajte teplou vábivou vůni v továrně na čaj a pokochejte se výhledem na terasy keříků plné sběraček.

Cestou minete i pár vodopádů, které jsou viditelné přímo ze silnice nebo si udělejte malou procházku po plantážích přímo k padající ledové vodě, která vás skěle osvěží. Pak si ale připravte teplé nepromokavé oblečení, protože v netypickém horském městečku Nuwera Ellay vás může překvapit déšť nebo dokonce mlha, díky které jsme neviděly tzv. “End of the World”-treková stezka s výhledem na východ slunce. Ale to mi nějak zvlášť nevadilo, protože jsem se už pořádně těšila k moři. Navigace ukazovala necelých 250 km, ale se stavem a úrovní místních silnic se to jede přes 6h, takže doporučuji přespat v hotelu v nějakém pěkném hotýlku s výhledem do údolí.

Velkou výhodou cestování po vnitrozemí, je neustálý přísun čerstvého exotického ovoce jako je Jack Fruit, Papaya nebo ananas a čerstvý kokos, který vám po vypití rozseknou mačetou, takže ho můžete rovnou i vyjíst.

Srí Lanka se v poslední době stala velmi populární hlavně díky přístupu a chování místních, kteří jsou stále usměvavý a vřelý a navíc témeř všichni mluví anglicky. Nikdo vás s ničím neotravuje, nemusíte handlovat ani snášet otravné narážky nebo se bát okradení. Díky tomu a dalším faktorů se lidi stále vrací na místo, kde zatím není McDonald na každém rohu a kde stále ještě narazíte na ryzí vztřícnost a panenkou přírodu.

Možná si na podzim udělám výlet do třetice :)

Je to přesně rok, co jsem navštívila jednu z nejkrásnějších exotických destinací světa. Dobře, budu upřímná. Po Seychelách, Mauriciu nebo Hawaii jsem myslela, že mě už nic nepřekvapí, ale panenská příroda, liduprázdné pláže a exkluzivita téhle destinace mě naprosto dostala a myslím, že zústane navždy nepřekonanou!

Těžko budete hledat romantičtější místo, než je souostroví uprostřed Indického oceánu, kde leží 1200 ostrovů, z nichž je obydleno pouze 200. Ostrovy jsou atoly - korálové útesy obklopující vrcholky pásma podmořských sopek. Fascinující svět s azurově modrou vodou, lagunami, pestrobarevnými tropickými rybkami a zářivě bílými plážemi lemované šumícími palmami ve větru. Jestli existuje nějaký poslední ráj na Zemi, tak mi věřte, že jsou to právě Maledivy!

UBYTOVÁNÍ

Ať už si vyberete jakýkoliv ostrov, můžete si být jisti, že nešlápnete vedle! Do Vámi vybráného ráje vás dopraví hydroplánem, což je nezapomenutelný zážitek, nebo lodí přímo z hlavního města Malé. Já svojí tydenní dovolenou strávila na soukromém ostrově HALAVELI ISLAND, na kterém je pouze pětihvězdičkový resort CONSTANCE, jehož personál má jediný cíl. Zajistit Vám dokonalý servis, zážitky a komfort, který nezažijete jinde na světě. Hotelový komplex nabízí jak vodní bulgalovy, tzv. “water villy” tak i plážové dvoupatrové luxusní domky s vlastním venkovním bazénem spojeným s vanou a zahradou a dokonce i vlastní udržovanou soukromou pláží, takže za svojí dovolenou nemusíte vůbec nikoho potkat a užívat si dovolenou podle svého! 

Na ostrovech bývá vzhledem k lokalitě občas větrno a tak doporuřuji vybrat si západní stranu ostrova i díky překrásným výhledům na západ slunce a pokud se rozhodnete pro ubytování ve vilách na “kůlech” tak co nejblíže k pevnině, ať nemusíte neustále čekat na golfové vozíky, které vás dovezou zpět.

JÍDLO

Stravování v Halaveli je řešeno doslova královsky. Snídaně se neobejdou bez desítek druhů exotického ovoce  a vajíčka si můžete dát i na způsoby o kterých jste neměli do té doby ani zdání. Obědy se obvykle podávají za přítomnosti šéfkuchaře, který se s každým hostem baví jako by byl jeho jediný strávník a dokonce si můžete zkusit i kurz vaření, při kterém se dozvíte spusty zajímavých informacích o lokálních potravinách, koření i jak se získávají ryby a mořské plody, které jsou každý večer v nabídce spolu s tématickým menu na každý večer. 

PITÍ

Na tomto malém ostrůvku daleko od civilizace najdete dokonce i vinný sklep, ale ceny jednotlivých lahví vína se šplhají velmi velmi vysoko, vzhledem k trasportu a uskladnění. Doporučuji proto, dát si dobrý koktejl v místním plážovém baru a vychutnat si jej s výhledem na molo a západ slunce z houpací sítě nebo si s drinkem zaplavat na lehátku v přilehlém bazénu. Výborné jsou také speciální chlazené drinky z čerstvých šťáv z exotického ovoce s vodkou nebo rumem, které si můžete vypít na lehátku u bazénu s výhledem na azurové moře!

SPORTOVNÍ AKTIVITY & RELAX

Nevěřila jsem vlastním očím, když jsme uprostřed ostrova našla plně klimatizovaný a profesionálně vybavený fitness, ve kterém je přímo z běžícího pásu výhled na rozkvetlou tropickou zahradu! Nejčastěji vyhledávanou aktivitou je samozřejmě potápění a šnorchling. Ani já si to nenechala ujít a dokonce jsem měla to štěstí narazit na vzácnou mořskou želvu a malého žraloka, kterým plaval pár metrů od lodi.

Nesčetně barevných korálů a rybiček, které vídám už odmalička u tatínka v akváriu, mě doslova vrátily do dětství. Pokud jste pasivní potapěči tak doporučuji masáž ve welness vile, kde můžete přímo z masážního leháka pozorovat okýnkem v podlaze mořský život pod váma nebo si dát saunu se žebříkem přímo do laguny!

TIP: Díky poloze v rovníkovém pásmu a stálému počasí jsou Maledivy perfektním místem pro zaslouženou dovolenou, a to téměř po celý rok. Osobně bych ale tuto snovou destinaci doporučila zejména mileneckých párům jako svatební cestu na líbánky. Pro rodiny s dětmi je to navíc velmi finančně i časově náročné, protože cesta letadlem trvá přes 12h. Nejlepší letecká doprava na Maledivy je s Turkish Airlines z Prahy s přestupem v Istanbulu. Ceny letenek začínájí na 15.tisích a více o hotelu se dozvíte na www.consancehotels.com

A přístě se těště na zajímavé osobní tipy ze Srí Lanky, kam se možná budete vracet 2x do roka podobně jako já :)

Mauricius je klenotem Indického oceánu s krásnou přírodou, celoročním sluníčkem a díky usměvavým lidem zároveň ideálním místem pro nejlepší exotickou dovolenou. Dlouhé písečné pláže na pobřeží tyrkysového moře se táhnou po celém obvodu ostrova a jenom pár metrů od pobřeží můžete pod hladinou moře vidět neuvěřitelné korálové útesy s bohatým podmořským životem. Tento tropický ráj plný barev a vůní můžete procestovat od severu až k jihu nebo navštívit sousední ostrov Réunion, který je známý hlavně díky horskému masivu vulkanického původu, ale samozřejmě i tady najdete kokosové palmy, pláže podél modrých lagun a útesů. 

TIP: Letecká společnosti Air Mauritius nabízí odlety z Prahy být nebo Vídně každý den s jedním přestupem v Paříži nebo Dubaji. Pobyt může jakkoliv dlouhý a nemusíte se nijak omezovat. Ceny letenek začínají na 24.tisících.

PARADISE - MAURICIUS

Po přistání v hlavním městě Port Louis, které je zároveň největším přístavem na ostrově, vás hned vítají nápisy “WELCOME IN PARADISE” a nejsou daleko od pravdy! Centrum města tvoří množství historických a kulturních památek. Nedaleko se rozkládá Domaine Les Pailles, přírodní rezervace, kde je možnost seznámit se s dřívějším koloniálním životem. Jedním z nejkrásnějších míst, kterým se může Mauricius pyšnit, je Chamarel s tradiční palírnou rumu ležící na jihu ostrova a rozlehlé čajové plantáže, kde si můžete dát krátkou pauzu a ochutnat vyhlášený místní čaj. Krajina je tady, podobně jako na Reunionu, tvořena vulkanickou vyvřelinou a její zbarvení tvoří Sedm barev země - od červené přes modrou a zelenou až ke žluté. Užasné jsou i stometrové vodopády padající do hluboké propasti a samozřejmě úžasné moře a pláže! 

Hotely a resorty jsou kombinací kvality od jednoduchých variant až po luxusní záležitosti.

Měla jsem možnost procestovat celý ostrov a bydlet ve dvou nejkrásnějších hotelech, které na ostrově najdete, takže pokud vyhledáváte luxus spojený s relaxem a nadstandartním servisem, určitě zvolte unikátní síť hotelů CONSTANCE - “Bela Mare Plage” nebo ”Hotel Prince Maurice”, který se pyšní pěti hvězdičkami. Hned po příjezdu jste vřele přivítáni milým personálem, který vás ochotně doprovodí do překrásných vil s výhledem na oceán, kde už máte připravený uvítací welcome drink a dopis od samotného ředitele hotelu, který se s vámi při první příležitosti přijde velmi rád seznámit osobně. Hned po ránu si při východu slunce můžete zacvičit jógu s proškolenou lektorkou, která mluví několika jazyky. Potom posnídat na pláži šampaňské a čerstvé exotické ovoce nebo si nechat udělat vajíčka na nesčetně způsobů.

Pokud nechcete jen relaxovat u bazénu nebo na pláži, zkuste některý z mnoha vodních sportů, které hotely přímo na soukromé pláži nabízejí. Od paddleboardů, přes vodní lyže a wakebord až po šnorchlování nebo plavbu na lodi s proskleným dnem.

Mauricus je také ráj pro milovníky golfu a je ideálním místem pro svatební cestu. Vyřízení svatby na pláži nebo v zahradním altánu je jednoduší než připravovat velkou svatbu u nás a sňatek na Mauriciu je dokonce u nás uznávaný. Hotel Prince Maurice navíc nabízí netradiční zážitek povečeřet v restauraci postavené na kůlech v zátoce, kde to má neopakovatelnou atmosféru:

Při výběru ubytování na Mauriciu doporučuji západní pobřeží a to s ohledem na proudění větrů, což má vliv na počasí. Hlavní sezóna začíná koncem prosince a trvá až do dubna, což je ideální období na dovolenou. 

Nejzajímavější výletní místa Mauricia

Hlavní město Port-Louis

V dnešní době je místem, kde se spojuje moderní způsob života s dávnými tradicemi místních obyvatel. Port-Louis se může pochlubit množstvím historických památek. Nenechte si ujít francouzské koloniální budovy z 18. století a nejkrásnější pohled na celé město je z pevnosti nad městem.

Botanická zahrada Pamplemousses

Nejstarší botanická zahrada na jižní polokouli, uchvátila nejednoho milovníka flory, především pro její obsáhlé sbírky původních exotických rostlin. Nejzajímavějšími exponáty jsou jistě obrovské vodní lilie a palma zvaná Talipot, která rozkvétá jednou za 60 let a potom odumírá. 

Vulkanická vyvřelina Chamarel

Jedno z nejkrásnějších a nejvíce focených míst na Mauritiu se nachází v jižní části ostrova. K tomuto unikátu se dostanete pouze po úzkých a točitých silničkách, vedoucích okolo kávových plantáží. Nejprve navštívíte vulkanickou vyvřelinu 7 barev země, která je zbarvená odstíny červené, modré, zelené a žluté barvy. Jen několik kroků od vyvřeliny se nachází úchvatné vodopády, které se propadají do několika desítek metrů hluboké propasti.

Grand Baie

Původně malá, rybářská vesnička, která se změnila na jedno z hlavních turistických center. Najdete zde uvolněnou atmosféru a překrásný záliv. Grand Baie je oblíbené především mezi milovníky dobrých nákupů, protože kromě továrních obchodů značky Ralph Lauren zde najdete i několik duty free obchodů. Zkrátka nepřijdou ani příznivci historie a poznávání, kteří by neměli minout hinduistické chrámy.

La Vanille Crocodile Park

Přírodní rezervace La Vanille se nachází v jižní části ostrova. Stezkami mezi banánovníky, palmami a obřími bambusy můžete s průvodcem poznávat rozličné druhy zvířat typických pro toto pásmo. V parku žije přes 1500 krokodýlů 500 želv, dále zde uvidíte netopýry, leguány a chameleony. Soukromá sbírka motýlů a hmyzu čítá přes 23 000 exemplářů. 

DALŠÍ DESTINACÍ JE NEJVĚTŠÍ LOĎ SVĚTA:

OASIS OF THE SEAS

Když se řekně největší loď světa, asi si představíte luxusní parník s interiérem jak na Titaniku, vysokej jak mrakodrap, co brázdí vody Karibiku a obráží ty nejatraktivnější destinace. Nejste daleko od pravdy s tím rozdílem, že plout na týhle “kocábce”, co na výšku předčí dokonce Empire State Building, je neúžasnější dovolená jakou si umíte představit a vůbec neni tak finančně nedostupná jak byste si možná mysleli, přitom všem co nabízí a co všechno můžete zažít!

Loď Oasis of the Seas americké společnosti Royal Caribbean International odplouvá pravidelně z Miami na trasu Haiti - Jamajka - Mexiko na sluncem prosluňených 7dní Karibikem kolem Kuby. Nabízí nadstandartní využití s all inclussive servisem, jaký jsem zažila jen v 5ti hvězdičkových hotelech na Maledivách nebo Mauriciu. 

Loď je dlouhá 360 metrů a pyšní se 18 palubami. Pojme až 5.tisíc pasažérů a 2 500 členů posádky. Náročnější cestující maj k dispozici 28 mezonetových pokojů s balkony s výhledem na moře nebo na promenádu a vlastní palubou!

“Óáza moří” (v doslovném překladu) je rozdělena na sedm hlavních tématických části: Central Park, Royal Promenade (Královská promenáda), Boardwalk (Plážová promenáda), kde je největší atrakcí ručně vyřezávaný kolotoč a Aqua Theatre, které přes den slouží jako bazén a večer se proměňuje v oslnivou divadelní a multimediální show.

Na palubě najdete celkem 21 bazénů včetně vířivek, fitness centrum s běžícími pásy s výhledem na moře, Casino, ledové kluziště, horolezeckou stěnu, serfařskou vlnu a co je nejunikátnější - první živá zahrada na moři! Central Park nabízí několik stromů a květin s možností posezení na zahrádce v některé z mnoha restaurací. Na palubě této lodi najdete dokonce i obrovský divadelní sál, kde můžete vidět třeba skvělý muzikál Hairspray z Brodwaye a několik dalších sálů s nabitým program (hudebním a pěveckým vystoupením nebo stand-up comedy).

CO TO STOJÍ?

Obousměrné letenky Praha-Miami začínají na 14.tisících. 

Kajuta s výhledem na oceán nebo promenádu - 1000$ / osoba

Kujuta bez okna/výhledu-850$ / osoba (na lodi máte ale stále tolik aktivit, že do ní chodíte opravdu jen přespat :)

Jako na Titatiku. Na Velké Promenádě najdete tento skvostný veterán u kterého se fotí každý správný turista :)

DESTINACE

HAITY - Ostrov Labadee - privátní luxusní resort, který vlastní společnost Royal Caribbean International, včetně aqua parku a adrenalinové lanové dráhy. Pokud Vás nebaví jen ležet na pláži, doporuřuji zkusit Paraseiling (let s padákem za člunem).

Soukromá pláž s množností vodních sportů všeho druhu…

JAMAJKA - přístav Falmouth - můžete navštívit úžasné vodopády, udělat sobě nebo své drahé polovičce radost nákupem diamantů za velmi výhodných podmínek a nebo si zajít do muzea Boba Marleyho a dát si dýmku míru (nebrat na loď:)

Kdo by si nevybral z nabitého programu, může trávit odpoledne u bazénu…

MEXIKO - Cosumel - Tento ostrůvek díky své rozloze nabízí ze všech destinací nejzajímavější využítí volného času. Můžete si koupit výlet katamaránem spojený se šnorchlováním v krásné laguně u Paradise Beach nebo si pronajmout skůtr a objet si ostrov po vlastní ose. Cestou se můžete zastavit na divokých plážích podél oceánu, navštívit přírodní rezervaci s krokodýli nebo maják na jihu ostrova a dát si cestou pravý mexický taco nebo burrito a zapít to čerstvou kokosovou šťávou!

Na ostrově Consumel si můžete pronajmout skútr a objet kolem dokola a zastavit se na čerstvém kokosu a vychutnat si ho třeba v síti na pláži…

JÍDLO&PITÍ

Na lodi je hned několik restaurací s neuvěřitelným výběrem  a množstvím všeho na co si vzpomenete. Snídani si můžete objednat buď rovnou na pokoj(vše je v ceně) nebo si zajít do dvou největších restaurací-jedna na přídi a druhá na zádi formou bufetu a nebo si dát zdravou lehkou snídani a exotickým ovocem a fresh džusem před vstupem do fitnessu nebo přímo ve zmiňovaném Central Parku mezi stromy v krásném stínu vnitrobloku promenády, kam si mlžete zajít i na oběd, který si můžete sami připravit nebo se nechat obsluhovat stále se usmívajícím personálem. Dokonce si můžete natočit i sami zmrzlinu!

Každý večer je předepsán dress code hlavní restaurace, např. muži nesmí mít šortky ani žabky a ženy nosí většinou dlouhé šaty, takže si chvilkama vážně připadáte jako na slavném Titaniku. Bude Vám přidělen vlastní číšník s asistentem, který se stará jen o vaše pohodlí a spokojenost nejen vašich chutových buněk. Dostanete jídelní lístek (bez cen) s nejlepšími delikatesami jako argentinské stejky, lobstři a další mořské potvůrky. Jediné za co se platí jsou alkoholické drinky a vína, ale třeba Martini nebo Pina Colada se pohybují okolo 150 Kč,-. Můžete si připlatit za japonskou sushi restauraci, ale díky pestrosti nabídky jídel v restauracích to není ani potřeba. Po večeři můžete vytrávit za tónů klavíristy nebo jiné živé kapely v příjemném loungi v nejvyšším patře lodi nebo si dát výborný míchaný drink v pohyblivém baru, který jezdí jako výtah v patrech!

K večeři lobster a jiné mořské potvůrky byly na denním pořádku a vše v ceně!

AKTIVITY & PROGRAM

Přes den na lodi tráví většina pasážerů u bazénu, ve fitnessu nebo třeba surfováním, ziplinem nebo lezením po horolezecké stěně. Kolem celé lodi je dokonce běžecká dráha kolem dokola, takže máte v jednom směru pocit, když běžíte proti proudu, že jste vlastně na místě. Téměř každou hodinu se na lodi koná nějaká exhibice, takže se zaručeně nikdy nenudíte. Večer je program natolik nabitý, že si musíte pečlivě kontrolovat v kolik začíná jaká show, abyste něco nepromeškaly. Promenáda žije až do brzkých ranních hodin a to hlavně proto, že si tam můžete dát libovoně jídlo i pytí a co si budeme povídat, to je to co Američani milují nejvíc. Co se spolucestujících týka, tak nemusíte mít strach, že by Vám někdo nerozuměl, protože celá posádka je záměrně tvořena zaměstnanci z celého světa od Peru až po Japonsko a dokonce jsme narazili na jednu češku. 

Oasis of the Seas má několik televizních kanálů, kde neustále běží program na další den společně s možností zakoupení aktivit v destinacích, takže máte stále přehled v tom co se kde, kdy a proč děje.

Na zádi lodě si můžete ZDARMA vyzkoušet surfování na umělé vlně!

Na palubě je i plně vybavený a velmi prostorný fitness s welnessem.

Horolezecká stěna na zádi dosahuje až 8.patra lodi, takže máte dokonalý výhled!

Na přídi se nachází dokonalý bazén s vířivkama s teplou vodou, které jsou otevřené i přes noc a smí tam jenom děti nad 16let, takže Vás nikdo nebude obtěžovat skákáním do vody…

Musím přiznat, že se mi po týdenní plavbě na této lodi snů na pevninu orpavdu nechtělo, ale Miami a Key West má také své kouzlo, ale o tom až příště… :)