Tři nejlepší kámošky. Moderátorka a herečka Nikol, stylistka Kristýna a modelka Míša si založily blog. Každá má jiné zájmy, styl a působí v jiné oblasti, ale jedno mají společné... 
Lásku k módě.

BURNING MAN 2018

BURNING MAN 2018

IMG_7146.JPG

Slíbila jsem vám report z bizarně fascinujícího místa v Nevadské poušti s nepopsatelnou atmosférou jménem BURNING MAN, kam jsem jela se svým (novo)manželem na líbánky. Pohodlně se usaďte, vyrážíme na druhou stranu planety, nebo vlastně “na úplně jinou planetu”, kde nepoužíváte peníze ani auta, není tam signál a všichni si jedou POSITIVE VIBES ONLY.

Fantastické umělecké instalace, alegorické vozy, desetitisíce lidí v bláznivých kostýmech a všudypřítomný duch svobody. Každý rok sem zamíří přes 75.tisíc lidí.

Fantastické umělecké instalace, alegorické vozy, desetitisíce lidí v bláznivých kostýmech a všudypřítomný duch svobody. Každý rok sem zamíří přes 75.tisíc lidí.

Jak tohle místo jenom popsat? Není to festival, ale vlastně jsou tu nejlepší DJs a party na světě. Není to galerie, ale je to největší outdoorová sbírka umění na jednom místě. Není to univerzita, ale najdete tu nesčetně workshopů od nejúspěšnějších lidí. Není to ani módní přehlídka, ale uvidíte nejzajímavější módní kreace... a takhle bych mohla pokračovat do nekonečna. Je to surrealistický prostor tvořený nejkreativnějšími lidmi z celého světa! Psychologický experiment, který otevře mysl a umožní vnímat náš běžný život z jiný perspektivy. Fakt se to nedá popsat, musí se to prostě zažít! Můj třetí BURN DONE.

Poprvé jsem objevila kouzlo tohoto místa v roce 2014 s fotografkou Natálii Benešovou, která tam pořídila jedny z nejlepších fotek její kariéry.

Další rok jsme jeli i s fotografem Markem Musilem, který o BM vydal dokonce knihu “DUST and LIGHT” a vystavuje (a prodává) po celé republice svoje fotky.

JAK TO VLASTNĚ VZNIKLO?

Burning Man vznikl v polovině 80.let, konkrétně v roce 1986 za slunovratu. Zakladatelem byl umělec a aktivista Larry Harvey, kterého opustila partnerka. Jako symbolickou tečku za starým životem tehdy na pláži v San Franciscu spálil dřevěnou sochu muže. Porozchodový rituál se stal okamžitě tradicí. Od té doby uprostřed nevadské pouště každoročně vyroste a za týden zase zmizí “festivalové město”, které je dokonce třetí největší město státu Nevada. Larry letos v květnu bohužel zemřel a na jeho počest byl v neděli při upalování tempelu vykřikováno jeho jméno, ale k tomu se ještě dostaneme...

Festivalové desatero je závazné pro všechny účastníky, mezi jeho body patří například radikální důvěra, vzájemné obdarovávání pozitivními emocemi i zážitky, osvobozování od materiálna nebo naprostá svoboda individuálního sebevyjádření. 

JAK ZÍSKAT LÍSTKY?

2018-08-27 10:18:57.314.JPG

Večný probém. Každý rok je tohle velký téma a často se na to ptáte. Jedna z možností je únorový předprodej na ofiko stránkách, kdy čekáte klidně i několik hodin. Nebo přes tzv. OMG SALES 1.srpna. Nejlevnější lístek stojí 490$. Nám se to bohužel letos opět nepodařilo touto cestou lístky získat a tak jsme zkusili přímo přes kemp. Jedním z pravidel BM je totiž být součástí určité komunity a přispívat svojí čiností k dobru ostatním účastníků. Můžete pomáhat s přípravama, osvěžovat / obšťastňovat ostní, výrábět navigační cedule, recyklovat odpadky, starat se o osvětlení, zábavu nebo opravovat kola jako jsme to dělali my. Téma letošního ročníku bylo:

I, ROBOT.


JAK SE TAM DOSTAT?

Často kladený dotaz. Tak z Evropy se často lítá do San Franciska nebo Rena, což je nejbližší velké město na severu Nevady, pak následuje vesnice Gerlach, kde je poslední možnost něco málo koupit a pak se jede rovnou do Black Rock City. Nefunguje to jako na ostatních festivalech, kde můžete být bezprizorně ve stanovém městečku nebo dojet z “civilizace” na mejdan na otočku. Musíte doslova žít v prachu s ostatními. Ať už spíte v karavanu nebo stanu, přiletíte letadlem, vystojíte nekonečnou frontu autem nebo přijedete BURNER EXPRESSEM z Rena nebo San Franciska, tak musíte mít předem domluvené místo, kde budete (za které se platí zvlášť, záleží od kempu).


KDE SE TAM BYDLÍ?

PLAYA BIKE REPAIR CAMP

První rok jsme s Natálií (a druhý rok i s Markem) byli součástí PBR, kde se opravují kola. Na směny. V kempu je přibližně 100 lidí a každý pracuje průměrně 4 x 4h denně. Tak nemusím vám asi říkat, že já s tímhle ani po třech letech nemám žádnou zkušenost a tak jsem pomáhala třeba s vítaním “zakazníků”, nalévala drinky, osvěžovala je vodou v rozprašovači a řadila do řad podle závažnosti jejich problému (naučila jsem se tak v angličtině novou “cycling terminologii", kterou jsem popravdě neznala pořádně ani v češtině:) No a samozřejmě jsem vyfasovala svoje vlastní kolo, které jsem si pořádně potunila aka PIMP MY BIKE v jiném kempu zaměřeném na zdobení kol, vše samozřejmě zdarma.

41564827_2059220661005209_8198774968117362688_n.jpg

Kolo je totiž v tomle prostředí tím nejdůležitějším, co máte. Můžete se na něm pohybovat po Playe ve dne, v noci.. teda v noci se doporučuje zaparkovat (a ideálně zamknout) k nějaké stabilní instalaci a ne k alegickému vozu, který může kdykoliv odjet a vy tak svoje kolo mezi všema už jen těžko najdete. Zamknout ale nikoliv proto, že by se snad kradlo, ale protože si může někdo vaše kolo splést se svým nebo odjet na cizým, protože vzdálenosti jsou tam fakt obrovský. A další důležitá věc - kolo i sebe pořádně osvětlit, abyste si jednak kolo poznali a za druhý byli vidět v noci. Tady jsem vybrala malou ukázku pro inspiraci:

V našem kempu tedy dostanete kolo, což se hodí hlavně těm, co nepřijeli autem z Ameriky. A dostanete místo na stan pod přístřeškem (důležitá ochrana před sluncem a písečnou bouří) na pevné podlaze, takže alepsoň trochu eliminujete prach z pouště. Ale fakt jenom trochu :)

CO SE TAM JÍ & PIJE ?

Tohle bohužel spousta lidí dost podceňuje. Musíte si přivézt všechny zásoby jídla i galony vody. U vchodu to dost kontrolují, ale na to už je pozdě, protože si tam opravdu nic kromě kávy a ledu nekoupíte. My měli vodu sice v kempu, ale popravdě se nedala pít, takže jsme si zaplatili k BURNER EXPRESSU ještě vodu, kterou jsme si natočili přímo na místě, kde nás autobus vysadil. Ideální řešení.

IMG_7646_Facetune_31-08-2018-19-25-22.jpg

Jedním z pravidel je: nezanechat po sobě žádný odpad. Proto si každý nosí neustále u sebe svůj vlastní hrneček do kterého mu nalévají. Ano je to tak. My už jsme tohle zavedli na naší svatbě (také kvůli odpadu, rozbitému sklu apod.). Nechali jsme si je vyrobit na míru na MYMAME.sk a vzali si tak svoje smaltované hrnečky s nápisem HONEYMOON FOREVER sebou. Letos jsem ho neměla téměř prázdný, všude nalévali různý koktejly, třeba Margaritu, Moscow Mule, Tequilu s kávou nebo taky kokosovou vodu.

2018-08-26 13:44:11.479.JPG

No a s jídlem je to trochu složitější. Sice nám hned jeden vedlejší kemp nabízel ráno čerstvé wafle s javorovým sirupem a druhý guacamole s nachos, ale jinak se o jídlo musíte postarat sami. Nakoupili jsme si v nějakém outdoorovém obchodě v San Francisku sušenou potraviny do extrémních podmínek od PATAGONIE. Vajíčka se sýrem chutnali celkem dobře a polívky vlastně taky. Měli jsme sebou ještě sušený masoJerky, zeleninu a tuňáky.

Každý večer nám v kempu >po poradě< vařili výbornou latinsko-americkou kuchyni, takže jsme se vždycky pořádně najedli než jsme “šli ven”. Nevím ale, jak to mají v jiných kempech s jídlem. Každopádně u jednoho čecha jménem Karel, žijící v Ouklandu, který staví už 25 let skate park na BM, byla jeden večer CZ & SK slezina a vařila se dokonce kachnička se zelím a bramborem, pilo se točené pivo a bylo strašně zajímavý potkat tuhle komunitu (každý z jiného koutu Čech, Slovenska nebo světa) na jednom místě. Btw. lepší kachnu jsem nejedla!


UMĚNÍ NA BM

U této "medúzy” se pravidelně cvičila jóga, meditovalo se nebo pozoroval východ slunce.

U této "medúzy” se pravidelně cvičila jóga, meditovalo se nebo pozoroval východ slunce.

…zatím nic nepřekonalo! Stovky umělců z celého světa vytváří obrovské instalace, které v noci svítí všema barvama a na měsíčním povrchu pouště vás vtáhnou do úplně jiného světa! Můžete se stát součástí těchto soch, vyšplhat na ně nebo z nich pozorovat východ slunce (viz moje Instastory)

IMG_7144.JPG
IMG_7948_Facetune_04-09-2018-13-24-02.jpg

Letošním největším překvapením a bohužel i zklamáním byl tento obří globus (na kterém spolupracovali dokonce češi). Instalace ještě třetí den po zahájení nebyla dokončená a nasedalo na ní tolik písečného prachu, že se úplně vytratil záměr odrazu a celá kopule byla zaprášená a navíc křivá. Pravidelně se tady ale shromažďovali stovky lidí a pořádali se různé workshopy, happeningy a party. Byla ale přes svůj obrovský rozměr k nepřehlédnutí z celého Black Rock City. Dokonce dosahovala větších rozměrů než samotný muž, který vždycky bývá nejvyšším vztyčným a hlavně orientačním bodem. Kvůli loňské tragédii, kdy při slavnostním upalování muže někdo skočil do ohně (a nepřežil) se totiž letos celá konstrukce zmenšila a řádně zaopatřila, aby se sitace neopakovala.

IMG_7907.JPG

Takhle vypadal letos BURNING MAN. Po celém obvodu bylo několik soch od vybraných umělců, které byli vyrobené z hořlavých materiálů, aby se úpálili společně s mužem v sobotu večer. Jeho rozměr nebyl ale (snad poprvé v historii BM) nejvyšší. Nicméně se podle něj stále orientujete na Playe, protože je přesně uprostřed celého Black Rock City a je to výchozí bod a je dobré se s kámošema domluvit, že kdyby cokoliv, tak “sraz u muže”. To je jediná jistota. Teda dokud ještě stojí, pak už je orientace o dost složitější :)

113094fe9b2da8d2984fd7fd9e1ce150.jpgDROGY NA BM

Většina lidí, a hlavně těch, kteří na BM nikdy nebyli, žijou s představou, že je to jedna velká postel, kde se berou všechny drogy světa a všichni jsou nahý a sjetý.

No, asi takhle. Oproti jiným festivalům s eletro hudbou bych řekla, že je na tom BM ještě dobře, resp. nikde nevidíte opilý, vyjetý, poblitý lidi v bezvědomí, nebo nějaký blázny pobíhající po poušti. Ty tam samozřejmě asi jsou, ale na druhou stranu je na BM i spousta dobrovolníků, kteří pomáhají v davu lidem ve “špatném stavu”. Ať už v Tempelu, které je takovým pietním místem, kde lidé nechávají jako vzpomínku po svým zesnulých vzkazy apod., nebo na party a nebo úplně někde jinde, kde je potřeba psychické pomoci. Možná právě to je důvod, proč drogy na BM nevnímáte tolik jako na ostatních festivalech, i kdy si nebudeme nalhávat, že tam nejsou. Je to ale čistě na vás, jak si chcete tohle místo užít a zapamatovat. Rozhodně vám tam nedávají na kařdým kroku LSD do pusy a ani vás naopak neprohlédavají Rangers, kteří jsou údajně schovaný v davu mezi účastníky (by mě zajímalo, jaký maj maskování :)

A CO ALKOHOL?

Tak jako na to, že je to Amerika (i když se zákonama státu Nevada), tak je tam alkohol doslova na každém kroku. Musíte se sice občas proukazovat ID, který většina lidí řeší kopií nalepenou přímo na hrnku, ale někteří -hlavně Evropani - tohle vůbec neřeší. Díky bohu! Tohle mě totiž na USA celkově mega štve. Nesmíte nikde (v parku, na ulici nebo na zahrádce restaurace,) pít ani skleničku Prosseca. Vy, co mě znáte, chápete, že mě tohle dokáže fakt vytočit a ještě ve svym věku neustále u každý objednávky piva nebo vína hledat občanku. OMFG! Ale zpět do pouště…

Musím uznat, že tento rok byl na rozlévání drinků velmi šťedrý. Kamkoliv jsme vyjeli na kole tak na nás z “kecafonů” pokřikovali, že mají chlazenou Margaritu, Martiny, točený pivko nebo speciální drink. Dali vám dokonce skleičku s logem jejich kempu nebo BM, kterou jste si mohli nechat a připomínám, že vše byla GRATIS. Pokecali jste, poleželi v houpací síti, vyšli na vyhlídku, zatancovali si nebo třeba prostě jen chillovali v plyšových medvědech. Co kemp dal.

IMG_7772.JPG


VŠE O NAŠÍ BO(HO)ŽÍ SVATBĚ část II.

VŠE O NAŠÍ BO(HO)ŽÍ SVATBĚ část II.

VŠE O NAŠÍ BOHO SVATBĚ část I.

VŠE O NAŠÍ BOHO SVATBĚ část I.