Tři nejlepší kámošky. Moderátorka a herečka Nikol, stylistka Kristýna a modelka Míša si založily blog. Každá má jiné zájmy, styl a působí v jiné oblasti, ale jedno mají společné... 
Lásku k módě.

Cesta po severu za sedm dní! (Bergen-Oslo-Malmö-Kodaň)

Cesta po severu za sedm dní! (Bergen-Oslo-Malmö-Kodaň)

Mám pro vás překvápko. Tenhle článek o cestě po Norsku, Dánsku a Švédku napsal můj brácha, kterej celej náš trip naplánoval a vymyslel. Teď jsme spolu na Srí lance a tak jsme se rozhodli, vám sem hodit historicky první post, který nepsala ani jedna z nás, ať si můžete přečíst i něco jiného. Musím říct, že se to fakt povedlo a přísahám, že se zasmějete. Tady je...

26814776_10156021914483890_5626293522843060244_n.jpg

Ahoj. Já jsem Marek. Rád cestuju. To je asi tak všechno, možná jestě pro zajímavost, jméno Marek vychází z latiny, znamená to poutník. To jsem si vymyslel abych ukázal, že mi nejdou vtipy, takže teď k věci. V říjnu jsme se ségrou podnikli výlet po Skandinávii a Belgii. Tato cesta zahrnovala čtyři lety, dvě jízdy autobusem a jednu krátkou vlakem. Spolu s ubytováním převážně přes Airbnb, booking a v autobuse, jsme se s výdaji vešli pod 6 tisíc. Lowcost. Za těch šest dní jsme každý více projedli, a to jsme skoro nejedli. Konec lowcostu. Z Belgii, kde jsme chtěli do Bruselu, Vám nic nepovím. Z důvodu rušení letů jednou nejmenovanou leteckou společností, jsme tam pouze přespali. Na druhou stranu zuřivě vybojované odškodnění nám zaplatilo výdaje na cesty i ubytování. Zase lowcost! K té nejmenované irské společnosti, začiná na R, s modro-zlatým logem, v němž je harfa. Děkujeme Ryane. A teď tedy k prohlídkám Bergenu, Osla, Malmö a Kodaně. 

Bergen

První zastávka na naší cestě bylo norské město Bergen. Pokud nemáte rádi kopce, tak se tomuhle místu vyhněte, protože Bergen leží mezi 7 horami, z nichž jsou nejznámější Ulriken a Fløyen. My jsme zvolili cestu na tu nejvyšší - Ulriken, z které je krásný výhled na fjord, ale taky nahlédnete do norské přírody. Můžete po svých nebo lanovkou a nahoru se teple oblečte. Klobouk nebrat. Ulítne Vám. Několikrát. Centrum města, tedy okolí bergenského přístavu je nádherný, zvlášť historická část Bryggen. Na konci promenády se můžete podívat do Bergenské pevnosti nebo do Kostelu Sv. Marie. Zdarma, tak proč ne. Na druhý straně přístavu se vydejte určitě do Fishmarketu. Nemám rád ryby. V centru se nebojte ztratit v postranních uličkách, narazíte časem třeba na Byparken, u kterého je několik uměleckých galerií, nebo na nákupní třidu. Hádejte kdo z toho měl radost. 

 

Tipy: Městská doprava je záhadná a ztratí Vás, ale je nezbytná. Bergen je celkem rozlehlý a výhodnější Airbnb jsou z ruky. A na jedný z těch sedmi hor! Výdaje za jídlo, no nemalé. Celkem se nám vyplatila Bergen Card (zdarma vstupy nebo aspoň slevy na některá místa + zdarma jízdy MHD, který Vás ztratí). Když máte šikovnýho člena rodiny, který výlet vymýšlí, tak Vám bude i v Norsku svítit sluníčko. Kdo bude mít víc času, tak bych neváhal s nějakým výletem po okolních fjordech.

 

Přelet Bergen - Oslo ani ne hodinka.

Oslo

V norském hlavním městě nás poprvé přivítalo více skandinávské počasí. Pršelo a byla nám zima. Na Oslo jsme měli jen jeden den, takže nepochybuju, že jsme hromadu věcí nestihli. Moderní budova Opery je základ. Můžete se dokonce projít i po její střeše. Akershus, další pevnost, je asi spíš pro milovníky historie. Vynechat byste neměli část města mezi budovami Parlamentu a Královského páláce. Někdo z důvodu zájmu o architekturu, někdo protože navazuje na další obchodní třídu. Zajímavou zastávkou je Frogner Park, který znale popíšu jako místo, kde je hodně soch. Divných soch. Hodně divných soch.

 

Tipy: Stejný šikovný člen rodiny Vám zajistí autentickou oslí (oslovskou?) zimu, abyste se třeba nespálili. V říjnu je v Norsku prostě zima. Pochopením tohoto paradigmatu se vyhnete omrzlinám. Ono pak nejde jenom tak koupit oblečení, které zahřeje. Musí taky ladit k outfitu! Po Oslu jsme s jednou výjimkou, která nás ztratila, cestovali pěšky a dalo se to zvládnout. Kdyby bylo více času, tak navštivte Norské lidové muzeum nebo Munchovo muzem. Tam bude teplo.

 

Cesta autobusem Oslo - Malmö byla v rozmezí osmi hodin až osmi let, nejsem schopný přesně určit, snažili jsme se o low cost. 

Malmö

Do Malmö jsme přijeli okolo půl šestý ráno, takže jsme se šli dospat na autobusové nádraží. Symbolem města je neo-futurustický (aspoň podle Googlu) mrakodrap Turning Torso, který měří 190 metrů. Další architektonickou lahůdkou je téměř osm kilometrů dlouhý most Øresund. Mimo  zbytečnosti, jako že třeba spojuje Švédsko a Dánsko, tak dobře vypadá na fotkách. My jsme zvolili místo, které je na GoogleMaps označené jako Sibbarp. Pak už jen překonáte pár błoků, psí cvičák, plot, karavanový camp, louku, vítr o síle mirného hurikánu a jste tam. Easy. Historické centrum Malmö bylo přijemným překvapením, vystoupení místních muzikantů, hezké historické budovy, trhy a dobré restarauce. Jo, dal jsem si rybu. Pořád nemám rád rybu.

 

Tipy: Na Malmö není třeba moc času, udělejte si přijemnou procházku a k mostu si vezměte autobus. Do Kodaně přejeďte po Øresundu, ono to asi ani moc jinak nejde, jestli nemáte loď nebo letadlo. Nespěte na autobusáku.
 

Cesta Malmö - Kodaň trvá necelou hodinu.

Kodaň

Kodǎň jsme si zamilovali. Hlavní město Dánska nabídne každému něco. Výborný restaurace všech možných druhů, historické památky, umělecké galerie, hipsterské čtvrti, celou část města zasvěcenou marihuaně a tak. Krásný je palác Rosenborg, Kostel Sv. Frederika nebo okolí Kastelletu, kde je i Malá mořská víla. Vydali jsme se také do muzea designu, protože to by se v Dánsku mělo. Pět minut před zavíračkou, takže jsme akorát zakoupili suvenýry. Nevynechejte kanál Nyhavn, který je lemovaný barevnými domy. Naše další kroky vedly samozřejmě na obchodní třídu Strøget, která je přes jeden kilometr dlouhá a řadí se mezi nejdelší v Evropě. Super. Taková dánská obdoba pařížské Champs-Élysées nebo pražské Pařížské. Začínám toho nějak moc vědět o nakupování. Večer si dám burger a pivo. V Kodani je toho opravdu spousta, my jsme se ještě podívali na hanzovní domy Børsen, palác Christiansborg a do čtvrti Christiania. To poslední místo je část Kodaně, kterou místní hippies v 70. letech prohlásili za svobodné město s vlastní vlajkou, měnou i pravidly. V určitých místech není dovoleno fotit, kdo uhádne proč, nedostane vůbec nic, protože to je jasný. Komu to jasný není, ten dostane nápovědu, že se stačí párkrát projít tam a zpět, načež vaše pozemské bytí začne být tak nějak snažší. Všude THC. Bohužel jsme nestihli park Tivoli, který mi hodně lidí doporučovalo, tak snad příště.

 

Tipy: Půjčte si kolo, nebo si aspoň nějaký ukradněte na fotku, jezdí na nich celá Kodaň. Na jídlo a menší nákupy zajděte do Torvehallerne. Dávejte pozor na cyklisty, pokud jste pěší. Dávejte pozor na chodce, pokud jste cyklisté. Zkoušejte všechny možné podniky, snad se ani nejde netrefit do něčeho dobrýho. Poslechněte si místní pouliční muzikanty!

TO JE ODE MĚ VŠE,

M.

JESTLI MILUJETE FOTKY Z CEST STEJNĚ JAKO MY, TAK NEZAPOMEŇTE SLEDOVAT NA INSTÁČI @MAREKSTOUDEK

PROJEKT : PROJEKTOR

PROJEKT : PROJEKTOR

13 VÝHERCŮ NAŠÍ SOUTĚŽE #BLOGESVANOCE

13 VÝHERCŮ NAŠÍ SOUTĚŽE #BLOGESVANOCE